
Ste vedeli, da so dežnike poznali že štiri tisoč let v preteklosti? Kot senčnike so jih uporabljali že Egipčani, Asirci, Grki kot tudi Kitajci. Pravzaprav so Kitajci tisti, ki so senčnike nadgradili in jih prvi pripravili za dež. Kljub napredni tehnologiji in serijski izdelavi dežnikov, pa je na srečo na svetu še vedno mnogo azijskih krajev, kjer je tudi dandanes mogoče videti tradicionalno nastajanje naših nepogrešljivih sopotnikov.

Tradicijo izdelovanja dežnikov je v vas Bo Sang prinesel iz Burme menih Pra Inthaa (Bo Sang, Tajska)
Vas dežnikov Bo Sang in kako do tja?
Če potujete na Tajsko in se podajate na sever, boste lahko v bližini mesta Chiang Mai našli kraj Bo Sang, kjer že več kot sto let ročno izdelujejo dežnike. Le-ti so izdelani po obrtniški metodi, ki pravzaprav prihaja iz sosednje Burme / Mjanmara. Do Bo Sanga se lahko iz Chiang Maia odpravite že za manj kot en evro in sicer s tipičnim tajskim prevoznim sredstvom sorng-taa-ou, ki svojo pot začenja na postaji cvetlične tržnice na obrobju Chiang Maia. Ko boste prispeli do kraja Bo Sang, ga boste v trenutku prepoznali, saj nanj nazorno kažejo dežniki na ulici.
Vse v znamenju dežnikov
Bo Sang je vse poln dežnikov – tako na ulici, kot v raznoraznih manjših trgovinicah in najlepše izmed vsega je to, da prav nobeden ni enak drugemu. Sicer pa, kako bi bili, ko pa so vsi ročno poslikani in s tem tudi povsem unikatni. S svojimi pisanimi barvami in različnimi vzorci ter risbami so me popolnoma očarali.
Celoten kraj Bo Sang je v znamenju dežnikov, med katerimi izstopajo avtobusne postaje, ki jim senco delajo veliki uliti dežniki iz plastičnih mas.
Kraj Bo Sang postaja vedno bolj popularen tudi pri turistih. S tem kraj postaja precej tržno usmerjen, zato dejstvo, da je skoraj težko že najti majhne obrtniške delavnice prav nič ne preseneča. Izdelovanje tradicionalnih dežnikov si je tako najlažje ogledati kar v večji delavnici, prirejeni za turiste.

Papirnati dežniki so izdelani iz Sa papirja, ki ga pridobivajo iz drevesnega debla murke (Bo Sang, Tajska)
Dežniki so različne velikosti in namembnosti. Nekateri služijo kot senčniki, drugi kot zaščita pred dežjem. Od tega, zakaj se le-ti uporabljajo, je odvisna tudi uporaba materiala (svila, papir, blago). Kljub temu, da govorimo o tradicionalnih dežnikih, pa je med njimi vendarle najti moderne vzorce, kar vsekakor priča o tem, da Tajci izvrstno obvladajo svoj posel in so odlični trgovci. Dežniki so na voljo v različni velikosti – od najmanjših, primernih za okrasitev sadne kupe ali tistih, ki nam delajo senco na vrtu. Najboljše pri vsem tem pa je to, da so za naše razmere, kljub ročnemu delu, smešno poceni.
Proizvodni proces dežnikov
Med obiskom trgovine, si lahko ogledamo tudi faze proizvodnega procesa – od pridobivanja papirja z več urnim namakanjem koščkov murkinega debla v vreli vodi, do rezljanja ročajev, povezovanja ogrodja dežnika z nitjo, premazovanja za vodoodpornost ter natančne kontrole, da na koncu dobimo brezhibno delujoč izdelek. Ko je vse to urejeno pridejo na vrsto še slikarji, zaradi katerih dežniki dobijo končno in bolj privlačno podobo. Vse skupaj pa seveda na koncu pristane v trgovini in v marsikaterem domu na drugem koncu sveta. Tudi v najinem je! 🙂
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.