
Vsak, ki redno prebira najin popotniški blog, je zagotovo opazil, da imava s Simonom rada naravo. Zato je odločitev, da med potovanjem po Romuniji obiščeva delto Donave, bila skoraj samoumevna. Nisva jo sicer tako podrobno spoznala, kot je bilo v najinem prvotnem planu, ampak sva v njej vseeno preživela dovolj dolgo, da to področje lahko opiševa, kot vrhunec najinega potovanja po Romuniji.
Predno sva prispela do kraja Murighiol, sva se vozila skozi eno bolj očarljivih pokrajin v Romuniji. Vse polno je bilo namreč cvetočih sončničnih polij, ki so naju vedno znova silile v kratke pavze in fotografiranje. Včasih človek ob določenih prizorih ostane povsem brez besed in to se je tu zgodilo nama – vse kar lahko rečeva je to, da je bilo noro lepo!
V kraju Murighiol sva se vstavila, da pobliže spoznava eno najmanj stabilnih pokrajin v Evropi. Tukaj se mogočna reka Donava razdeli na tri dele, ki skupno ustvarjajo kar 4000 kvadratnih kilometrov močvirnatega sveta in se na koncu zlijejo v Črno morje.

Reka Donava, je tako kot ostale reke, ljudem vedno predstavljala vir življenja, kar se lepo vidi tudi v delti Donave (Romunija potovanje)
Delta Donave je bogata z živalskimi vrstami, med katerimi prevladujejo predvsem raznolike ptičje vrste. Leta 1990 je bil del delte razglašen kot rezervat, leto kasneje, 1991, pa se je delta Donave uvrstila še pod UNESCO zaščito.

Na voljo imate različne vodene oglede, kjer delta Donave dobi pravo podobo in veličino (Romunija potovanje)
V delti Donave lahko opazimo kolonije raznih ptic, saj sem prihajajo na prezimovanje iz Sibirije ali pa sem pridejo iz daljne Afrike, kjer jim delta Donave služi kot idealno področje za lego jajc. Z budnim očesom v delti Donave lahko naštejemo več kot 300 ptic, več kot 1200 rastlinskih vrst in več kot 135 vrst rib, med katerimi prevladujejo krapi, somi, ščuke, ostriži… Delta Donave je s tem idealna ribiška destinacija.
Delta Donave ima ogromno raznih kanalov, večjih ali manjših, bogata pa je tudi s številčnimi jezeri, poplavljenimi gozdovi ter trstičjem. Delto Donave najlažje raziskujemo s kakšno organizirano turo, saj se je v njej hitro lahko izgubiti, za kar je zaslužna največkrat slaba orientacija in stalno spreminjanje površja.
Na voljo so različne možnosti preko katerih se raziskovanje delte Donave lahko opravi (kajak, čoln, križarjenje). Ker sva bila malce na tesnem s časom, sva se odločila za dve uri in pol dolgo vodeno turo z motornim čolnom. Najprej sva sicer nekoliko omahovala, saj sva si res želela tukaj preživeti vsaj eno noč, a ker je bilo to zaradi pomanjkanja časa misija nemogoče, sva morala sprejeti plan B. Na najino srečo se je tudi ta izkazal za izredno dobrega!
Ogledala sva si več rokavov in jezer, ter spoznala raznolikost mogočne narave. Pomanjkljivost življenja ob delti Donave so zgolj nadležni komarji, zato zaščita nikakor ne bo odveč.
Delta Donave je dih jemajoča pokrajina in zato jo resnično priporočava vsakemu, ki se odpravlja na potovanje po Romuniji. Ne glede na to, kakšen plan imate, boste pravo in celotno sliko Romunije lahko sestavili šele z obiskom mogočne delte Donave.
Stroški:
Individualna organizirana vožnja po delti Donave: 25€/osebo
Rumeni lokvanj pa se v resnici imenuje rumeni blatnik, in je tam za razliko od lokvanjev avtohtona vrsta.
Nina, hvala za tole opazko!! Tega pa res nisem vedela in sem vesela, da sem se zopet naučila nekaj novega. Sploh me pa veseli, da se blog prispevki tako podrobno prebirajo, da se opazi moje napake 🙂 Se priporočam! LP, Nina
Ni problema…kot biologinja me take stvari zelo zanimajo in z veseljem delim svoje znanje 🙂 že dolgo časa si želim obiskati delto Donave ravno zaradi visoke pestrosti življenja
Res je lepo tukaj – kot že napisano, nama zagotovo ena TOP znamenitosti na potovanju po Romuniji. Priporočam, mislim da bi tukaj, kot biologinja, noro uživali! 🙂
Hihi, jaz sem tudi opazila blatnik. Ravno prebiram knjige o ribniku na vrtu. 🙂 Sta me pa prepričala za Romunijo. Upam, da jo naslednje leto res “osvojimo”. Se veselim naslednjih objav.
Super Petra, lepo je slišati, da sta navdušena – saj nekaj prispevkov o Romuniji še pride, ampak ker me čas že pošteno prehiteva, verjetno potem, ko se vrneva iz Avstralije 😉
Pozdravljena Nina,
zanima me v katerem kraju sta šla na turo s čolnom?
hvala
Ojla, uf joj… takole iz glave se mi tudi sanja ne, ker sva čisto po naključju našla naselje, se ustavila, malo pogledala in vprašala po ceni… Če boste tam z avtom, se ustavite na kakšnem manj obljudenem kraju, pa bodo tudi cene nižje. LP, Nina