
Pomlad je čas, ko začne narava brsteti in nas razvajati s svojimi bujnimi zelenimi barvami, cvetovi in rastjem, med katerimi se znajdejo tudi šparglji. Hrvaška Istra je za nas verjetno najbolj znano področje za rast špargljev, na kar nam nazorno kaže tudi njihova kulinarika. V mesecih marec, april in maj se v tipičnih konobah vse vrti okoli špargljev.
Šparglji so za severozahodni del Istre celo tako zelo značilni, da je hrvaška turistična organizacija tu uvedla kar tako imenovane dneve istrskih špargljev. Dnevi istrskih špargljev potekajo tradicionalno vse od leta 2006. Letos svoje mojstrovine iz špargljev v času dnevov istrskih špargljev ponuja kar 27 različnih restavracij oziroma konob, ki jih najdemo v krajih Buje, Brtonigla, Momjan, Novigrad, Umag, Savudrija in Zambratija.
Pod budnim očesom kuharskih mojstrov tako nastajajo iz špargljev najrazličnejše jedi, a prav vse temeljijo na tradicionalni istrski kuhinji. Ste za okusno kremno špargljevo juhico? Morda frtaljo iz špargljev, njoke, rižote, ribe ali meso? V času dnevov istrskih špargljev je domišljija edina ovira pri kreiranju špargljevih jedi. Verjeli ali ne, ampak tudi sladice je mogoče delati iz špargljev.
Šparglji so bili nekoč med ljudmi priljubljeni predvsem zaradi dosegljivosti, saj so jih ljudje v naravi prosto nabirali. Danes pa so šparglji pogosto priljubljeni tudi zaradi njihovih pozitivnih lastnosti. Šparglji so namreč dobri za naše zdravje, predvsem dobro denejo ledvicam, med drugim pa jih zaradi visoke vsebnosti vitamina E, mnogi označijo kar za afrodiziak.
Glede na to, da je hrvaška Istra le streljaj iz Slovenije in je destinacija odlična za enodnevni ali dvodnevni izlet, sva se tudi midva odločila, da malce pobliže spoznava šparglje in njihovo uporabo v kulinariki.
V času obiska dnevov istrskih špargljev sva preizkusila tri restavracije / konobe (konoba Buščina, konoba Astarea in konoba Malo Selo), ki so kljub temu, da so nama vse na krožnike nizale jedi iz špargljev, med sabo precej različne.
#1 Konoba Buščina
Konoba Buščina se nahaja v majhni vasici, Marija na Krasu, 5 kilometrov pred Umagom. Kljub temu, da je precej dobro skrita očem, pa je konoba Buščina ena najbolje ocenjenih konob v Istri. Konoba je družinsko vodena in deluje že vse od leta 1992, za svojo promocijo pa so predvsem »krivi« njihovi gostje, ki dober glas širijo naprej.

Konoba Buščina ne bo razočarala niti najbolj zahtevnih gostov – velja za eno najboljših konob v Istri
Njihova kuhinja je bila ena prvih v Istri, če ne celo na Hrvaškem, ki je začela gostom ponujati jedi iz mesa buškarina (istrsko govedo). Poznani pa so tudi po jedeh izpod peke, tartufih in morskih sadežih. Vse sestavine, ki jih uporabljajo v kuhinji so lokalnega izvora, gostom pa je na voljo tudi domače vino in olivno olje, pod njihovo blagovno znamko Buščina.
Konoba Buščina je urejena v tipičnem istrskem stilu, njihove jedi pa so odlična mešanica tradicionalne in moderne kuhinje. Krožniki so lepo prezentirani, za kar je med drugim zaslužna tudi lastnica Fabiana Mijanović.
Kljub temu, da se z gostinstvom ukvarja že 23 let, je pravzaprav študirala umetnost. Za mnoge presenetljiva kombinacija, a pogledano globje, je kuhinja navsezadnje neke vrste umetnost, kar se lepo odraža tudi na njihovih krožnikih.
Umetnost, strast in težnja k popolnosti ustvarjajo skupaj vrhunsko kuhinjo, ki ne bo razočarala niti najbolj petične goste.
Pohvalijo se lahko s polno zasedenostjo, zato je predhodna rezervacija nujno potrebna. Večina gostov, od tega kar 70% Slovencev, je rednih strank, kar je odraz njihove kvalitete.
Edina pomanjkljivost, ki jo lahko izpostaviva, pa je zgolj njihov jedilni list – le-tega (še) nimajo v slovenskem jeziku.
Konoba Buščina – Koordinate: S45°26.81.6 / V013°35.99.0
#2 Konoba Astarea
Konoba Astarea se nahaja v majhnem kraju Brtonigla (15 kilometrov iz Umaga), ki je mnogim poznan zaradi poletne istrske fešte v mesecu avgustu. Stojnice z lokalnimi dobrotami se razprostirajo v starem delu mesta, zvečer pa nas zabava živa glasba.
Če ste ljubitelji pristne domače hrane in vzdušja pa vam zanj ni potrebno čakati do avgusta. Konoba Astarea vas bo zagotovo prepričala. Bolj domače vzdušje, kot tukaj, boste težko našli drugje, saj vas bodo lastniki konobe hitro vzeli za svoje.
Konoba Astarea je najbolj poznana zaradi svojega odprtega ognjišča, kjer se pripravljajo jedi izpod peke ali jedi z žara.
Ljubitelji morske hrane morate nujno poskusiti njihovo ribjo juho, črno rižoto, kapesante in ribo na žaru oziroma izpod peke – po teh jedeh je konoba Astarea namreč najbolj znana.
Tako kot ostale konobe v sklopu dnevov istrskih špargljev, tudi v konobi Astarea prisegajo na lokalne in sveže sestavine. Njihov moto je: »Nekaj imamo, a ne vse«, zato je ob prihodu najbolje povprašati, s čim vam danes lahko postrežejo.
Zavedajo se, da vsem okusom ne morejo ustreči, a misliva, da je dovolj zgovoren podatek ta, da se 90% njihovih gostov pri njih ustavi zaradi ustnega priporočila.
V konobi Astarea sicer ne pričakujte, da vas bodo stregli v belih rokavičkah, ampak bo za vaš krožnik poprijel kar sam lastnik Anton Kernjus, njegova žena ali sin, ki bodo z veseljem pokramljali z vami, če boste to le želeli.
Konoba Astarea – Koordinate: S45°22.45.1 / V013°37.21.1
#3 Konoba Malo Selo
Umag in okolico zaradi bližine velikokrat raziskujeva v obliki enodnevnega ali dvodnevnega izleta, a kot se je izkazalo, nekaj najboljših zakladov še nisva odkrila.
Za zadnjo postojanko sva ob obisku dnevov istrskih špargljev izbrala nama povsem nepoznano konobo Malo Selo, ki naju je tako prijetno presenetila, da še danes komaj verjameva, da nisva vedela zanjo.
Blizu mesteca Buje, v majhni vasici Fratrija (12 kilometrov iz Umaga), se nahaja konoba Malo Selo, ki družinsko deluje že vse od leta 1988. Njihova ljubezen in strast do gostinstva se prepozna že v prvem stavku, sploh če po meniju povprašate lastnico Nedo, energično dalmatinko iz Zadra, ki jo je v te kraje prinesla ljubezen.
Medtem ko se na žaru peče biftek, ki za nameček velja celo za enega najboljših, če ne celo najboljšega v Istri, z radovednostjo poizvedujeva o zgodovini konobe. Lastnica Neda na vsa najina vprašanja odgovarja v presenetljivo dobri slovenščini.
Njena strast do kuhinje se izraža v vsaki besedi in ko hiti razlagati po njihovih najboljših jedeh, veš, da si na pravem kraju. Sočen biftek, domači njoki, ravioli, tartufi. Vrhunsko!
V zadnjih letih je družino prizadela težka bolezen in smrt, a je verjetno zato pri njih čutiti še toliko večjo strast do njihovega dela, ustvarjanja in družinske povezanosti. Nikoli nisem ravno razumela, kako lahko nekdo pri okušanju jedi v njej začuti strast ter ljubezen do kuhanja, a mislim, da sem z obiskom konobe Malo Selo tudi jaz to končno uspela prepoznati.
Konoba Malo Selo je bila presenečenje dneva in nekako se je vse ujemalo v celoto – vzdušje, ambient, ljudje, okusi. Odlična mešanica vrhunskosti s pristno domačnostjo in preprostostjo.
Konoba Malo Selo – Koordinate: S45°25.55 / V13°38.08.
Raziskovanje hrvaške Istre je bilo z vidika kulinarike izredno uspešno in okusno. Z organizacijo dnevov istrskih špargljev so Istriani znova dokazali, da Istra upravičeno postaja vedno boljša in prepoznavnejša kulinarična destinacija v svetu. Nenazadnje so najboljše turistične destinacije tiste, ki se jih ne le ogleduje, ampak tudi okuša in doživlja. Istra je brez dvoma pravo področje za vse, ki prisegajo na vrhunske okuse, prepletene s tradicijo.
Dnevi istrskih špargljev letos potekajo od 23.3.2016 do 15.5.2016. Več o dogodku in menijih, ki se začnejo od 9 EUR naprej, si preberite tukaj.
#4 OPOMBA: Za pravi romantično-kulinaričen vikend priporočava hotel Melia Coral Umag. Hotel ima 5 zvezdic in je s svojo ponudbo idealen za zaljubljene pare, saj je namenjen izključno odraslim, oziroma starejšim od 16. let.
Dnevi istrski špargljev – video
Dneve istrskih špargljev v hrvaški istri sva obiskala na povabilo hrvaške in istrske turistične organizacije. Celoten blog zapis pa je izključno najino lastno mnenje, na katerega ni vplival nihče.
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.