
O tem, da so Goriška Brda vinorodno področje, čivkajo že ptički na vejah, a tukaj se med vso množico vinarjev skriva kar nekaj pravih zakladov. Tisti, ki prisegate na vrhunska slovenska vina, ste nedvomno že slišali za domačijo Kabaj Morel in njihova vina. Navsezadnje jih prodajajo po vsem svetu (celo na letališču v Dubaju) in slovenski trg jim pravzaprav predstavlja zgolj majhen odstotek celotne prodaje. Bolj kot domači mediji, o Kabaj Morel vinih pišejo tuji, zato je prav, da jih tudi v Sloveniji malce bolje spoznamo. Nenazadnje bi bilo prav, da svoje, domače, slovensko, začnemo ceniti tudi pri nas in to ne le takrat, ko nekdo uspe v tujini.
Na izletu v Goriška Brda sva se tako s Simonom odločila, da pri njih zaključiva najin izlet in si poleg vin domače znamke Kabaj Morel privoščiva še večerjo.
Pridelovanje vina je v družini Kabaj prisotno že od nekdaj, a prvo uradno polnitev so opravili pred dvema desetletjema in v tem času jim je uspelo pridelati vina, ki bodo sezula vsakogar. Naj omenim mogoče največjo posebnost njihove pridelave. Na leto dandanes uspejo napolniti od 70.000 do 80.000 steklenic vina, od katerih je 10% pridelanih po starodavni gruzijski metodi v amforah. Pravzaprav je domačija Kabaj Morel edina v Sloveniji, ki tudi na takšen, že več kot 8 tisoč let star način, prideluje del svojega vina. Pridelovanje vina v amforah je celo najstarejši način na svetu in z njim so začeli Gruzijci in ne Grki, kot morebiti mislijo nekateri. Na domačiji Kabaj Morel bodo potrebovali vsega skupaj kar 9 let, da bodo vino Amfora natočili v kozarce – 10 mesecev se vino prideluje v glinenih amforah, nato stoji 12 mesecev v hrastovih sodih, potem pa se še 7 let stara v steklenicah.

Vrhunsko vino Amfora, pridelano na najbolj starodaven način, star že preko 8 tisoč let, ki izvira iz Gruzije.
Domačija Kabaj Morel se nahaja blizu gradu Dobrovo, v majhni vasici Šlovrenc. Prepoznamo jo po rumenkasti fasadi, iz njenega balkona pa se vije prekrasen razgled na vinograde. Lahko bi rekli, da vse skupaj izgleda kar nekoliko idilično, sploh če si za kosilo ali večerjo rezervirate mizo ob balkonu – popolno za zganjanje romantike.
Z velikim veseljem in olajšanjem ugotovim, da v domačiji Kabaj Morel ne poznajo menijev in da se pri njih dobi zgolj dnevni meni. Kot nalašč zame, ki imam vedno probleme z odločanjem, kaj bi danes jedla. Čeprav je njihov dnevni meni pet hodni, za katerega boste brez pijače odšteli 32 EUR, pa si brez kakršnega koli problema lahko naročite tudi le eno jed iz njega.

Prvi hod – flam s koromačem, domačim sirom iz Furlanije in domačim pršutom. Pospremljeno z zelenim savignonom oz. tokajem
Vse kar se bo znašlo na vaših krožnikih je narejeno iz domačih oziroma lokalnih sestavin in zato je vse skupaj še toliko bolj sveže in posledično temu, tudi veliko bolj okusno.

Drugi hod – tipična jed za Goriška Brda; bela polenta z grahovo prilogo in domačo klobaso ter dve leti staranim vinom Bela
Všeč mi je bilo tudi to, da je celotno vzdušje, vključno z ambientom, zelo preprosto. Tukaj ne bomo našli belih prtov in natakarjev v dolgih predpasnikih. Stregla nam bo kar lastnica sama, kateri se vidi, da v svojem delu uživa. Vsako jed nama, kot tudi vsem drugim mizam, obsežno predstavi, kar se vsaj meni zdi super stvar. Navsezadnje tako vsaj vem, kaj se znajde na mojem krožniku.
Jedi so kljub domačemu vzdušju lepo prezentirane in dajejo pridih modernosti. Poleg tega pa so porcije še vedno dovolj konkretne, kar se v kakšnih bolj moderno usmerjenih restavracijah vedno bolj poredko dogaja.
Z malo številčnimi mizami pa je poskrbljeno, da se lastnica Katja res lahko posveti vsakemu gostu. Definitivno prava odločitev, saj je le tako možno obdržati pristnost in domačnost ter posledično temu tudi kakovostnejšo storitev.
Obisk domačije Kabaj Morel
Domačija je odprta od petka do nedelje in predhodna najava ni potrebna, čeprav je priporočljiva. V glavni sezoni (spomladi in jeseni) so mize lahko hitro zasedene. V kolikor želite, pa se s predhodno najavo pri njih oglasite tudi med tednom.
Poleg vrhunskega vina in odlične kulinarike, nad katero ne bo razočaran še tako izbirčen gurman, je pri njih vse od leta 2006 možno tudi prenočiti.
Kot zanimivost še to – leta 2013 je bila po oceni ameriške revije Wine & Spirits vinarna Kabaj Morel uvrščena celo med TOP sto vinarjev iz celega sveta!
Več o domačiji Kabaj Morel pa na njihovi internetni strani www.kabaj.si
Popolnoma se strinjam z vašo oceno ODLIČNO.
iZ LASTNIH IZKUŠENJ -NIKOLI RAZOČARANA.
LP
KSENIJA
Hvala Ksenija! 🙂 Joj, bova morala spet malo tja, so se nama kar sline zacedile ob spominih na dobrote pri Kabaju 🙂