
Ko nekdo omeni, da gre na potovanje ali izlet v Nemčijo, marsikdo med nami, če ne celo večina, najprej pomisli na bavarsko prestolnico München. Morda si z omembo Nemčije kakšen v spomin prikliče tudi Berlin ali celo gradove Ludvika Bavarskega, medtem ko je prva asociacija poslovnežem zagotovo Frankfurt. Ljubitelji prestižne avtomobilske znamke Porsche se ne bodo obotavljali in kot iz topa ustrelili Stuttgart. Dejstvo je, da je Nemčija ogromna (skoraj 18 krat večja od Slovenije), zato vsi enostavno ne moremo poznati vseh mest, znamenitosti, pokrajin, rek, gradov… A večkrat, ko sama obiščem Nemčijo, bolj me le-ta preseneča. Izredno navdušujoč vtis je name naredilo tudi mesto Hamburg.
Pravzaprav moram priznati, da še mesec dni nazaj nisem veliko vedela o Hamburgu, drugem največjem nemškem mestu. Tik pred mojim dopustom pa se je na moji mizi znašlo povabilo na izlet in raziskovanje severnega dela Nemčije (Hamburg, Bremerhaven, Husum, Friedrickstadt, Severno morje) s strani Nemške turistične organizacije. Takšne priložnosti vsekakor nisem smela zamuditi! Skrajšala sem svoj načrtovani dopust in odšla novim dogodivščinam na proti. Pot sem začela v Hamburgu, ki je bil tudi prvo mesto na mojem seznamu in je med Slovenci velikokrat prezrt in slabše poznan.

Hamburg je tretje najpogosteje obiskano mesto v Nemčiji. Med drugim je Hamburg eno najpomembnejših pristanišč za križarke v severnem delu Evrope
Hamburg je gospodarsko pomembno mesto že več stoletij, saj se je tu zaradi svoje lege (tik ob reki Elbi) razvilo ladjedelništvo in posledično tudi pristanišče, ki še dandanes velja za enega pomembnejših v tem delu Evrope. Po pričevanjih naj bi bil Hamburg zaradi svoje močne gospodarsko-industrijske dejavnosti celo najbogatejše mesto v Nemčiji in posledično temu tudi eno izmed najdražjih.
Kljub dragemu življenju pa Hamburg za marsikoga predstavlja uresničitev sanj in pravo življenjsko priložnost. Vanj se stekajo “možgani” iz cele Evrope, saj so visoko kvalificirani kadri zaradi uspešnega in močnega gospodarstva v Hamburgu vedno dobrodošli.
Čeprav prebivalci Hamburga veljajo za zaprte in resne, so se vsaj meni (tisti, ki sem jih uspela bolje spoznati) zdeli odprti in zadovoljni. Kako naj le ne bi bili, saj je v Hamburgu stopnja brezposelnosti nižja od 8%.
V Hamburgu živi 1,7 milijona ljudi, od tega 25% tujcev, zato raznolikosti na ulicah nikakor ne manjka. Ponudba je izjemna in upam si trditi, da bo v Hamburgu prav vsak našel nekaj zase.

Podnevi ali ponoči, zgodovina ali sodobnost, gledališča ali nočni klubi – v Hamburgu vsak najde nekaj zase
Mesto Hamburg je bilo skozi čas večkrat uničeno, a vendarle le-to navdušuje z bogato zgodovino. Ulice, kjer se bohotijo mogočna industrijska poslopja, so me povsem prevzele. Ogromnost brez primere, ki dekletu iz majhne slovenske vasi resnično vzame dih! Med sprehodom po zgodovinsko pomembnih ulicah je težko verjeti, da je bil Hamburg v 2. svetovni vojni skorajda v celoti uničen (zgolj 25% zgradb je ostalo nepoškodovanih). Da so ga ponovno postavili na noge, je bilo brez dvoma poleg močnega gospodarstva potrebno tudi veliko trde volje, organiziranosti in discipline prebivalcev. Morda tudi od tod tista njihova navidezna zaprtost, saj gonja za uspehom velikokrat prinese s seboj zadržanost, resnost in briganje zase.

Chilehaus (zgradba na levi) je bila zgrajena iz več kot 4,8 milijonov opek in predstavlja eno najlepših primerov ekspresionizma z opekami v 1920ih letih
Všeč mi je to, da so Hamburg obnovili tako, kot je nekoč bilo – strogo, gromozansko in brez navlake ter dodatkov, ki bi kvarili izgled preprostih rdeče opečnatih zgradb, med katerimi bi se človek z lahkoto izgubljal ure in ure! Oh ja, ko bi le ulice lahko govorile…. in ko bi sama imela nekaj več časa, da ga prečešem po dolgem in počez… A na voljo sem imela zgolj 24 ur v Hamburgu.
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.