Hitra kosila za kampiranje

Idej za kosilo, mi velikokrat primanjkuje že doma, kaj šele ko smo na poti. Tam vse skupaj omejujejo še tipične razmere, ki smo jim priča na potovanju z avtom – predvsem pa je to pomanjkanje časa ter majhna kuhinja.  

Ker sama nisem ravno doma v kuhinji, a je tudi na poti fino kaj dobrega pojesti, sem se za pomoč pri tem prispevku obrnila na nekaj slovenskih kulinaričnih blogov. Le-te nisem izbirala naključno, temveč tudi tako, ker sem se sama že doma nekajkrat znašla pri kuhanju njihovih receptov, iz katerih so vedno nastale dobre jedi.

Ko potujemo z avtom, sploh ko se delajo transferji, je velikokrat treba res na hitro nekaj skuhati. Ko sva bila s Simonom še sama, nisva pretirano komplicirala, a sedaj ko je z nama tudi Ren, je za kosilo vendarle treba poskrbeti.

Seveda, lahko bi odprla pločevinko kakšne že vnaprej pripravljene jedi in jo pogrela in tudi tega se kdaj poslužimo. A če je le možno, vendarle skušamo pripraviti jed sami.

Kaj torej skuhati za okusno in hitro kosilo ter z omejeno kuhinjo?

Najprej smo imeli na poti zgolj en gorilnik, letos pa smo ga končno zamenjali z dvojnim. Odločili smo se za gorilnik od Primusa – Tupike, ki sicer ni najcenejši, ampak je zato bolj konkreten, kompakten in ker ga res veliko uporabljamo, se splača kupiti nekaj na dolgi rok uporabe. Šele z zamenjavo gorilnika sem se začela spraševati, zakaj smo rabili toliko časa, da smo se odločili za dvojni gorilnik in vedno znova vztrajali pri enem – razlika v pripravi jedi je res neverjetna. Kuhanje je kljub omejenemu prostoru s to nadgradnjo postalo pravi luksuz.

Ideje za okusno in hitro kosilo za kampiranje in potovanje

Culinary journey by me

Poleg potovanj, Špela obožuje tudi hrano, zato so njena potovanja vedno v tesni povezanosti s hrano. Spoznavanje bogastva okusov različnih kultur je zanjo Raziskovanje z veliko začetnico. Pri svojem ustvarjanju daje prednost kakovostnim, sezonskim živilom, domačega, če se le da biološkega porekla. Verjame, da če pri pripravi jedi uporabljaš dobre sestavine, boš skoraj zagotovo na koncu dobil dober izdelek. Še bolj pa verjame v to, da lahko prav vsak kuha. Potrebno je le kanček dobre volje, veselja do kuhe ali pa zgolj odgovornost in zavedanje, da si naše telo zasluži le najboljše. Blog Culinary journey by me je odraz tega, kar Špela je in kako doživlja potovanja tudi skozi kulinarično kuliso.

Hitri, azijsko obarvani rezanci z zelenjavo in lososom

Na tanke rezine narežeš korenček, rdečo, zeleno in rumeno papriko. Nasekljaš čebulo (če imaš mlado – jo narežeš na kolobarje). Česen narežeš na tanke lističe. Lososovemu fileju odstraniš kožo in ga narežeš na večje kose (3x4cm). Na sezamovem olju prepražiš čebulo, česen, nariban ingver in v primeru, da jedi ne jedo otroci, dodaš še narezan čili. Dodaš lososove koščke, popražiš in dodaš ostalo zelenjavo. Posoliš in zaliješ s kokosovim mlekom. Ko zavre, zmanjšaš ogenj in počasi kuhaš še nekaj minut. Zraven skuhaš še riževe rezance, ki jih nato vmešaš v omako.

Podrobnosti za pripravo te jedi, si poglejte na Špelinem blogu.

Hitra kosila za kampiranje

Azijsko obarvani rezanci z zelenjavo in lososom (Hitra kosila za kampiranje)

*V jedi je kar nekaj eksotičnih sestavin, ki jih je včasih težje najti, zato nekaj zamenjav pri sestavinah, ki sicer jed naredijo povsem drugo, a morda v tem najdete še kakšno idejo za kosilo več. Losos lahko zamenjate s piščancem, sezamovo olje z oljčnim oljem, kokosovo mleko s sladko smetano, riževe rezance pa kar z navadnimi.

Dear Kitchen

Dear Kitchen je veganski kuharski blog, ki je v zadnjih letih, ko sem postala mama, to malo prerasel in postal še veliko več. Poleg preprostih veganskih receptov na njem delim tudi ideje za ustvarjanje z otroki in naše vsakdanje dogodivščine življenja v tujini. Z objavami želim pokazati, da je kuhanje s sestavinami rastlinskega izvora zelo raznoliko in veganske jedi okusne in zanimive. Tudi sicer poskušamo živeti čim bolj ekološko, zato tudi velikokrat objavljam nasvete za bolj zeleno življenje in potovanja.

Kremni orzo z brokolijem in suhim paradižnikom iz ene posode (veganska jed)

V posodi na olivnem olju najprej popražiš brokoli – posoliš, popopraš in po treh minutah prestaviš v drugo posodo. Nato v isti ponvi (ni potrebno čiščenje) na olivnem olju prepražiš na hitro še kodrolistnati ohrovt – posoliš in ko le-ta dobi hrustljavo strukturo (2-3 minuti), ponovno prestaviš v drugo posodo. Za zadnji del priprave ponovno v isti posodi na olivnem olju popražiš še na drobno sesekljano čebulo. Ko postekleni dodaš česen in čičeriko. Dodaš orzo (majhne testenine podobne riževim zrnom), preliješ z nekaj vina in nato dodaš še vodo in sol, ter pustiš, da se orzo skuha (cca 15 minut). V tem času bo izhlapela tudi vsa voda, ostala bo le kremasta omaka. Tik pred koncem dodaš še brokoli, na koščke narezan suh paradižnik in limonin sok. Serviramo s praženim ohrovtom ter posujemo z deaktiviranim kvasom – veganskim dodatkom, ki po okusu spominja na sir. 

Podrobnejša navodila za pripravo jedi najdete na njenem blogu.

Hitra kosila za kampiranje

Kremni orzo z brokolijem in suhim paradižnikom (Hitra kosila za kampiranje)

*Deaktiviran kvas lahko nadomestite s parmezanom, a potem jed ne bo več veganska.

Za kuhanje potrebujemo le eno posodo in približno pol ure časa. V primeru, da nimate »pravih« sestavin, jih enostavno nadomestite z drugimi: namesto brokolija lahko uporabimo cvetačo ali gobe, namesto suhega paradižnika lahko dodamo olive in namesto kodrolistnega ohrovta uporabimo špinačo, pa tudi drugo zeleno zelenjavo. Tudi sam orzo lahko nadomestimo z rižem.

Midva kuhava

Tjaša in Blaž, duet, ki pod znamko Midva kuhava motovilita tako s kuhalnicami in piskri kot z besedami in fotkami. Nora sta na kulinariko in potovanja, zato so njuna pohajkovanja vedno v znamenju odkrivanja novih jedi, o videnem in okušanem pa veselo poročata njunim sledilcem. V domači kuhinji sta zakuhala že preko 600 receptov, ki sta jih na ogled nato postavila na njuno spletno stran. Daleč najbolj popularne so torte, kar dokazuje, da smo praktično vsi nepopravljivi sladkosnedi. Če ju ni v kuhinji, se verjetno naokoli podita s kužkom Čilijem, igrata namizne igre ali pa plešeta na elektronske ritme.

Njoki s hitro sirovo omako s špinačo

Zavreš osoljeno vodo in skuhaš njoke. Na drobno sesekljaš čebulo in jo postekleniš na oljčnem olju. Zaliješ z mlekom in sladko smetano. Ko omaka začne malo brbotati vanj dodaš topljeni sir v lističih, čez pa naribaš še sir edamec oziroma podoben sir. Paziš, da omaka na zavre in dodaš še česen v prahu. Dodaš še malo muškatnega oreščka, sol in poper. Ko se omaka zgosti, stlačiš notri še grobo narezano špinačo, pokuhaš 1-2 minuti, dodaš njoke, pomešaš, pretreseš in postrežeš. Dodaš lahko tudi parmezan. 

Pokukaj na njun blogu za podrobnejša navodila.

Hitra kosila za kampiranje

Njoki s hitro sirovo omako in špinačo (Hitra kosila za kampiranje)

*Njoke seveda lahko zamenjaš tudi za riž, testenine, kašo. Namesto česna v prahu lahko uporabiš svež česen (strok ali dva), ki ga dodaš k zastekljeni čebuli. Ko zadiši zaliješ z mlekom in sladko smetano.

Sašo Šketa

Sašo Šketa je na kulinarični sceni prisoten več kot deset let. Kar je sprva bil le hobi, se je kasneje razvilo v posel. Trenutno ustvarja vsebine na spletnem portalu www.sketa.si, ki je še vedno njegova glavna strast. Poleg tega s podjetjem SKETA media ustvarja različne kulinarično obarvane zgodbe za številne domače in tuje naročnike. Izdal je že tri knjige z recepti, v kratkem pa prihaja še ena, ki se bo dotaknila lokalno obarvanih jedi.

Paradižnikova juha s kruhom

Paradižnikova juha izvira iz Toskane, kjer se na mizah znajde hladna ali topla. Včasih je tudi dobra juha dovolj za hitro malico in/ali kosilo.

Na olivnem olju prepražiš sesekljano čebulo. Ko le-ta zastekleni in se zmehča, dodaš sesekljan česen. Ko zadiši vmešaš na koščke narezane pelate iz pločevinke in pustiš nekaj minut, da se vse prekuha. Dodaš vodo in začimbe (sol, sladkor, poper, baziliko, lahko paradižnikov koncentrat – sama imam na poti vedno tudi suho mešanico začimb/vegeto, ki jo doma delam sama). Dodaš še natrgan star kruh in na nizkem ognju kuhaš še 7-10 minut. Ko se kruh razpusti, je juha pripravljena.

Natančnejša navodila za pripravo juhe pa na Sašovem blogu.

Hitra kosila za kampiranje

Paradižnikova juha s kruhom (Hitra kosila za kampiranje)

Moja malenkost

Testenine s pelati in tuno

Zadnji recept pa dodajam še sama, saj se ta jed zaenkrat vedno pri nas največkrat kuha, ko smo v stiski s časom ali pa je Ren tako lačen, da vsaka minuta šteje.

Medtem ko se v eni posodi kuhajo testenine (za na pot imamo mi vedno takšne, da potrebujejo samo nekaj minut in so skuhane), v drugi posodi na olju (olje odcedim iz pločevinke tune, ki jo kasneje dodam omaki) prepražim na drobno narezano čebulo, dodam še narezan česen in ko le-ta zadiši notri stresem pločevinko na koščke narezanih pelatov. Dodam še ščep bazilike in peteršilja, nekaj domače suhe mešanice začimb (domača vegeta) in nato stresem notri še pločevinko tune. Dosolim in jed je pripravljena. Na koncu radi nanjo naribamo še parmezan.

Hitra kosila za kampiranje

Testenine s pelati in tuno (Hitra kosila za kampiranje)

Upam, da vam bodo te hitre ideje za kosilo prišle prav na vašem naslednjem potovanju, kampiranju ali pa kar doma, ko je treba nekaj na hitro pripraviti. Pa dober tek!