
Istanbul je eno tistih mest, ki ga z lahkoto raziskujete več dni, več tednov in celo več mesecev. Zdi se, da nikoli ni dovolj časa zanj – vsaj meni ne. Obožujem ga in tam sem se znašla že večkrat. A kaj si pravzaprav pogledati v Istanbulu, če imaš za to ogromno metropolo zgolj štiri dni časa in se tam pravzaprav znajdeš prvič?
-
Dan
Nastanite se nekje na Sultanahmetu (za čudovite razglede direktno na Modro mošejo in Hagijo Sofijo ter TOP lokacijo priporočava Burckin Hotel – ni najcenejši, a za to kar ponuja je cena odlična), saj boste tako le korak stran resnično najlepšim in najbolj mogočnim zgodovinskim znamenitostim. Tako se boste lahko vsak dan sprehodili skozi bazar in občudovali dih jemajoče zgradbe.
Prvi dan si oglejte Hagijo Sofijo, modro mošejo ter vodno cisterno Bazilika in če vam čas dopušča, tudi palačo Topkapi, park Gulhane ter Hipodrom. Vmes pa nikar ne pozabite na Grand Bazar in bazar začimb.
-
Dan
Če vam hoja ne predstavlja ovire, se kar peš sprehodite do stolpa Galata, na drugo stran bosporske ožine. Tako boste že med sprehodom spoznavali utrip Istanbula in občudovali razglede na mostove ter tamkajšnje ribiče, ki čakajo na svoj ulov kar na mostu.
Za razglede na Istanbul ter visoko v zrak segajoče minarete mošej, se povzpnite na stolp Galata. Po ulici Istiklal (peš cona z izjemo znamenitega tramvaja) se nato sprehodite do trga Taksim, vmes pa spoznajte nekaj manj tradicionalnega utripa Istanbula. Moderne kavarne in slaščičarne ter trgovine na ulici Istiklal so namreč izredno priljubljene med mladimi. Z lahkoto tukaj preživite vse do večera.
-
Dan
Rezervirajte si dan za vožnjo z ladjico po Bosporski ožini. Priporočam, da se zapeljete vse do končne postaje Anadolu Kavağı in se tam izkrcate ter povzpnete na trdnjavo Yoros, ki vam ponuja razglede na Črno morje. Privoščite si ribji sendvič in se nato z ladjico zapeljite še do predela Ortokay in morda obiščite še palačo Dolmabache, kjer so nekoč živeli tako sultani kot Atatürk.
Ob pristanku zavijte še do stare železniške postaje in si poglejte kje se je nekoč ustavljal znameniti vlak Orient Ekspres.
Večer izkoristite za živahen utrip na trgu med Modro mošejo in Hagijo Sofijo.
-
Dan
Zadnje ure pred odhodom nazaj domov izkoristite za ležerno pohajkovanje in morda ponovni obisk kakšnega od bazarjev. Ne pozabite na barantanje. Če vas zanima zgodovina in vam čas dopušča, je vredno obiskati tudi arheološki muzej, vmes pa si privoščite še kakšno kulinarično dobroto ali dve – več o hrani v Istanbulu tukaj.
Za prvi in hiter obisk Istanbula se zagotovo ne boste mogli izogniti najbolj znanim turističnim zanimivostim, a nič ne de, saj so resnično vredne obiska in večkratnega občudovanja. Če ste takšni kot jaz, vam bo utrip mesta tako ali tako zlezel pod kožo in ga boste zagotovo še kdaj obiskali – in takrat bo priložnost tudi za vse ostale zanimivosti in bolj skrite kotičke.
Več informacij o omenjenih znamenitostih najdete tukaj. Ne spreglejte pa niti popotniškega vodiča, ki je nastal po naših lastnih izkušnjah.
Nina, hvala za zanimiv program. Me je zamikalo, da bi (spet) šel tja, saj sem bil nazadnje za več dni zgolj v Istanbulu, ne pa le na poti skozi, daljnega leta 1970 ali 1971 :).
Toda, fizično trpim, ko berem vaše neslovenske konstrukcije Topkapi palača, Gulhane park, Galata stolp, Taksim trg, Ortokay predel, Dolmabache palača, ob tem ko vidim, da poznate tudi slovensko rabo, saj pišete, le za primer, Modra mošeja (in ne Mošeja modra) in vodna cisterna Bazilika (in ne Bazilika cisterna vodna). Ali pa bodite čisto dosledni in radikalni in napišite kaj takega: Nastanite se nekje na Ahmetsultanu za razglede čudovite direktno na Mošejo modro in Sofijo Hagijo :). Ne res bi se lahko malo potrudili!
Saj enkrat sem vam o tem že pisal, pa ste mi odgovorili nekaj v smislu, da vsak tako išče v iskalniku. Ampak, tega ne kupim. Prvič, o tem dvomim; meni recimo ne pride na misel. Drugič, so iskalniki (no, iskalnik pač) tako pametni, da jim vstni red iskalnih besed ni zelo pomemben, in tretjič, pri drugih blogerkah te razvade nisem opazil.
Lep pozdrav,
France
Pozdravljeni France,
se opravičujem za “trpljenje” ob branju, ampak verjeli ali ne, se trudim po svojih najboljših močeh. 🙂 Morda sem za nekoga še vedno precej nepismena, ampak besedil ne pišem več tako, kot sem vam rekla enkrat, za google iskalnike. S temi poimenovanji pa nimam izgovora oz opravičila… Morda je krivec tudi to, da kdaj razmišljam v angleščini pa so potem zapisi oz prevodi za določene stvari malce od tam (Dolmabache palace, Taksim square, Ortokay district itd.) tako sem pač napisala, ker se mi vseeno sliši vredu… verjetno profesorica slovenščine ne bi bila preveč ponosna name, ampak še dobro da nisem šla študirati slovenščine 😉
LP, Nina
p.s. Sem poskušala popraviti v besedilu, kar sem našla – če sem še kaj zgrešila, pa zgolj pomeni, da mi Slovenščina ne leži preveč. Se bom pa vsekakor potrudila, da bo v prihodnje kakšnih podobnih kiksov manj. 😉
In hvala za brco v rit.
LP, Nina
Nina, pozdravljeni!
No, to se pa čisto drugače bere :). Mogoče bi bila še kakšna malenkost (Modra mošeja z veliko), a gre na sploh za tektonsko spremembo.
Le tako naprej! Čimbolj naravno in preprosto. Pa ne jemati jezikovnih vzorcev iz angleščine. Saj tudi, ko govorimo angleško, poskušamo misliti po njihovo in ne po naše (čeprav ne gre vedno).
Mimogrede, tudi slovenščina se piše z malo:).
Sicer pa še veliko veselja s potovanji (sem se ravno vrnil s Filipinov)!
Vsebina je pomembna in je več kot odlična, napotki koristni, bolje kot marsikateri tuji priročnik. Z užitkom prebirava te potopise. Bravo Nina!
Oooo, hvala Miha. 🙂 Res sem zelo, zelo vesela, da so prispevki uporabni in s pravimi informacijami. Se vsekakor trudiva, da podava notri čim več praktičnih informacij 🙂 Srečno! Nina
Smisel popotnikov je preprostost!!! Ne pa obremenjevanje s slovničnimi
napakami! Gospa Nina: vedite, da nas je veliko, ki z veseljem in užitkom
prebiramo vaše potopise in so nam v veliko pomoč pri organizaciji takšnih
potovanj ali izletov. Ko prebiram vaše potopise, mi niti na misel ne pade,
da bi gledal ali je kje kakšna “slovnična” napaka. Tistim, ki jih to moti,
bi jaz predlagal, da takih tekstov preprosto ne prebirajo in naj živijo v
svojem svetu slovnice. Meni je najbolj pomembno, da je tekst preprost,
razumljiv, morda malo duhovit in seveda poln koristnih napotkov. Ne pa
slovnica, jaoooo mene….
Hvala Drago! 🙂 Sem zelo vesela, da tako mislite.
Saj trudim se, da je berljivo, ampak sem in tja pa seveda kdaj uide kakšen škrat… Smo vendarle vsi le ljudje in eni izmed nas nismo študirali slovenščine 😉