
Ne vem točno od kdaj se navdušujem nad zgodovino, tradicijo in umetnostjo, a privlačnost teh področij se stopnjuje že vse od osnovne šole. Prav to je verjetno tudi eden od glavnih razlogov, zakaj imam rada potovanja.
Kljub temu, da so Združeni Arabski Emirati dobršen del svoje zgodovine in s tem tudi tradicije ter umetnosti na nek način s hitrim razvojem povsem izbrisali, pa je med vsemi modernimi stolpnicami najti še vedno prave zaklade.
Brez dvoma je name največji vtis naredila mogočna bela mošeja sredi Abu Dhabija. Če mislite Abu Dhabi povsem izpustiti med svojim potovanjem po Združenih Arabskih Emiratih, vam svetujem, da o tem še enkrat dobro premislite. Škoda bi namreč bilo, da si ne bi vzeli vsaj uro ali dve, za obisk tega arhitekturnega bisera.
Mošeja Šejka Zayeda je ime dobila po prvem predsedniku Združenih Arabskih Emiratov. Šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan je z njo hotel povezati pripadnike različnih ver in s tem ustvariti med njimi nekakšno harmonijo.
Mogočna belina, ki jo krasi nešteto poldragih kamnov, več kot 1000 stebrov, 82 marmornih kupol, največja ročno tkana preproga na svetu, največji lestenec na svetu, kristal, zlato je res nekaj, kar te popolnoma prevzame…
Zanimiva dejstva o mošeji šejka Zayeda
- Mošeja je tretja največja na svetu (takoj za mošejo v Meki in Medini)
- Mošeja sprejme 40.000 vernikov in pokriva kar 22.000 kvadratnih metrov.
- V mošeji se nahaja največja ročno tkana preproga na svetu, ki jo je pletlo kar 1300 žensk dve leti. Tehta 45 ton, njena vrednost pa je ocenjena na 8,5 milijonov USD.
- Mogočni lestenci, ki krasijo mošejo so bili narejeni v Nemčiji, le-te pa krasijo Swarovski kristalčki in barvito steklo iz Italije. Lestenci so pozlačeni s 24 karatnim zlatom. Eden od njih je tudi največji lestenec na svet, njegova vrednost pa presega 8 milijonov USD.
- Beli marmor, ki od zunaj krasi mošejo je pripeljan iz Grčije. Notranjost pa krasi marmor iz Kitajske, Italije in Maroka.
- Nočna osvetlitev je povsem unikatno narejena, saj se prilagaja luninim fazam. Polnejša luna kot je na nebu, bolj svetla je tudi osvetlitev mošeje.
- Mošeja je zadnje počivališče njenega graditelja, šejka Zayeda. Prav njegov pogreb je bil tudi prvi obred v mošeji.
Ogled mošeje šejka Zayeda
Primerna obleka
Za ogled mošeje morate biti primerno oblečeni. Moški morate imeti dolge hlače (kratka majica je dovoljena), ženske pa morajo imeti krilo/hlače do gležnjev in dolge rokave. Oblačila ne smejo biti oprijeta niti prosojna. Na glavi je seveda obvezna tudi ruta oz. šal, ki prekriva lase.
V kolikor primernih oblačil nimate, si lahko moški sposodite tradicionalne dishdash bele obleke, ženskam pa je na voljo črna abaya. Za izposojo morate imeti veljaven osebni dokument in 50 AED za varščino, v primeru, da izposojeno oblačilo strgate ali umažete.
Parkirišče
Vsi, ki po Združenih arabskih Emiratih potujete z najetim vozilom, je veliko parkirišče na voljo pri mošeji in je povsem brezplačno.
Vstopnina
Vstop v mošejo je brezplačen. Od sobote do četrtka si jo lahko ogledate med 9:00 in 22:00. V petek se odpre šele ob 16:30.
Na voljo so tudi organizirana brezplačna vodenja, kjer boste izvedeli vse o mošeji in potekajo ob točno določenih urah.
Koordinate
24°24.34.9 / 54°28.29.9
Čeprav je mošeja verski hram pripadnikov islamske vere pa je šejku Zayedu vendarle uspela njegova vizija – povezati ljudi med sabo, ne glede na njihovo veroizpoved in prepričanje. Mošejo dnevno namreč obiščejo ljudje iz celega sveta, različnih ver, ras in razmišljanja. Kljub mnogim nasprotjem smo v mošeji vsi obiskovalci na nek način resnično povezani, če ne drugega zaradi interesov in občudovanja. Čeprav šejk Zayed ni več med nami, njegova vizija in želja živita naprej.
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.