
Na kaj najprej pomislite, ko vam nekdo omeni Združene Arabske Emirate? Verjetno vas bo večina odgovorilo Dubai, stolpnice, luksuzni avtomobili. Koliko izmed vas pravzaprav pomisli na trdnjave, kamelje farme, oaze, wadije, gorovja? Ja, Združeni Arabski Emirati obiskovalcu, ki mu je Dubaj premalo, hitro lahko postrežejo s precej drugačnimi znamenitostmi od tistih najbolje poznanih.
Najboljše znamenitosti v Združenih Arabskih Emiratih
-
Arhitekturni presežki
Res je, ob omembi Združenih Arabskih Emiratov in tamkajšnjih znamenitosti nikakor ne moremo mimo mogočnih stolpnic. Največ mogočnih arhitekturnih biserov lahko najdemo v Dubaju in nato v Abu Dhabiju. Ti dve mesti sta tudi največkrat cilj obiskovalcev, ki se znajdejo v Združenih Arabskih Emiratih. In seveda, na potovanju po Združenih Arabskih Emiratih ne moremo mimo Burj Khalife.
-
Tematski parki
Verjetno je najbolj znan tematski park v Združenih Arabskih Emiratih Ferrari World park. Če ste navdušenci nad Ferrarijem, ga boste zagotovo obiskali. Sledijo mu razni vodni parki in kulturno-zgodovinske hiše, kjer se spoznamo s tradicijo in običaji Združenih Arabskih Emiratov. Sredi pustinje se bohoti tudi botanični vrt Miracle Garden, lahko pa obiščete tudi neke vrste živalski vrt, kjer domujejo tipične puščavske živali.
-
Nakupovalni centri
Združeni Arabski Emirati so raj za ljubitelje nakupovanja. Praktično v vsakem malce večjem kraju stoji ogromen in moderen nakupovalni center, kjer se kratkočasijo premožni domačini. Največji in najbolj atraktivni nakupovalni centri pa so seveda v Dubaju – Dubai Mall je celo največji na svetu!
-
Tržnice
Tržnice in trgovanje so doma v arabskem svetu, zato je obisk tržnic na potovanju po Združenih Arabskih Emiratih obvezen. Vsako mesto ima svoje tržnice in prav vsaka je zanimiva, saj razkriva lokalno življenje in tamkajšnji utrip. Za celotno sliko obiščite različne tržnice – ribjo (Dubai, Abu Dhabi), kameljo (Al Ain) , z zlatom, začimbami.
-
Kamelje farme
Če boste potovali okoli Liwe, boste brez večjih problemov naleteli na kamelje farme. Na njih večinoma delajo Pakistanci, ki vam bodo za nekaj drobiža z veseljem razkazali farmo in vam postregli s kameljim mlekom. Mi smo na srečo brezplačen voden ogled dobili kar s postankom na cesti od mladega arabskega para in se tako še malce bolje spoznali z življenjem domačinov.
-
Muzeji
Veliko večjih mest ima svoje etnografske muzeje, ki bodo zanimali predvsem ljubitelje zgodovine. Mi smo obiskali zgolj enega (Fujairah muzej), da smo dobili predstavo, kaj se je na področju Združenih Arabskih Emiratov sploh dogajalo.
Za avtomobilske navdušence priporočava tudi ogled edinega državnega avtomobilističnega muzeja blizu Abu Dhabija. Več o muzeju si preberite tukaj.
-
Mošeje
Brez obiska čudovite bele mošeje, ki jo je zgradil prvi predsednik Združenih Arabskih Emiratov (Sheikh Zayed), in se nahaja v Abu Dhabiju, se vaše potovanje enostavno ne sme zaključiti.
Če potujete po celi državi pa se pred mestom Fujairah ustavite in si poglejte tudi najstarejšo ohranjeno mošejo v državi – Al Bidyah. Ti dve mošeji sta pravzaprav tudi edini v državi, kamor lahko vstopajo nemuslimani.
-
Raznolika pokrajina
Čeprav površen pogled kaže na to, da je pokrajina v Združenih Arabskih Emiratih povsem enolična pa boste hitro spoznali, da temu ni tako. Vse je sicer malce bolj v znamenju peska, a kljub temu proti utež uspešno ustvarjajo zelene oaze, ozki wadiji (soteske), plaže, tolmini, gorovja in več sto metrov visoke sipine, ki naznanjajo vstop v mogočno peščeno puščavo na svetu Prazni Kot (Rub Al Khali) in zaradi katerih je obisk Liwe obvezen!
-
Ceste
Mogoče se sliši smešno, ampak ceste so res posebna znamenitost Združenih Arabskih Emiratov. Res je, da so se nama zdele v Omanu še boljše, ampak že to, da so ceste široke, brez lukenj, z javno razsvetljavo in da se vijejo med sipinami, spet drugič med wadiji ali se povzpenjajo v višave, je nekaj navdušujočega. Veliko cest je okrašenih ob robu z grmičevjem in da le-ta sploh uspeva, poskrbi več kilometrov dolg namakalni sistem. Človek tu zagotovo na trenutke ostane brez besed!
-
Vrh Moreeb (Tal Moreeb)
Mnogi bi rekli, da gre zgolj še za eno sipino na področju Liwe, ampak ne, to ni kar ena sipina – to je tista znamenita sipina, ki jo poznajo vsi off-roaderji – če ne drugače po atraktivnih you tube posnetkih, kjer terenska vozila tekmujejo, kdo bo dosegel vrh te peščene gore. Sipina je visoka kar 206 metrov, njen naklon pa je kar 50 stopinjski. Na fotografiji ni nič posebnega, a v živo je vzpon na to ogromno gmoto peska res nekaj norega.
-
Trdnjave
Med našim potovanjem po Združenih Arabskih Emiratih smo obiskali kar nekaj trdnjav, ki zaradi svoje peščene podobe delujejo kar malce pravljično. Vstop v vse trdnjave je brezplačen, a če sva povsem iskrena, sva v njih pogrešala tisto, kar sva doživela v Omanu – urejeno notranjost z opremo, ki je pričarala življenje nekoč. No ja, kljub temu nam ni bilo za noben postanek žal. Nekaj najlepših trdnjav si lahko ogledate v mestu Liwa, Al Fujairah in Al Ain.
-
Dateljni
Dateljni in dateljeve palme predstavljajo tako veliko vlogo v Združenih Arabskih Emiratih, da so znamenitost zase – kar 98% sadnih dreves v Združenih Arabskih Emiratih je dateljevih palm. Ste vedeli, da jih v državi poznajo kar 199 različnih vrst? Dateljne lahko kupite na vsaki tržnici in trgovini, a za tiste, ki veljajo kot najboljši na svetu, bo potrebno oditi v trgovino Batil, ki se nahaja v nakupovalnem centru Dubai (The Dubai Mall) – trgovina je blizu vhoda v Burj Khalifo. Ti dateljni so res IZVRSTNI, a tudi precej dražji od »navadnih« na tržnici. Na srečo se prodajajo po kosih in nihče vas ne bo čudno gledal, če boste vzeli le nekaj kosov. Na voljo je več vrst – od polnjenih do oblitih s čokolado. Več o dateljnih si preberite tukaj.
-
Živali
Poleg številnih kamel, ki vam bodo delale družbo med potjo, boste z nekaj sreče lahko videli tudi gazele, oryxe, sokole.
-
Hrana
Čeprav smo se zaradi nizkih cen povečini prehranjevali kar s hrano iz trgovine ali indijsko hrano, pa je bilo vredno narediti tudi izjeme. V Združenih Arabskih Emiratih je sestavni del obroka riž in meso oziroma riba. Največkrat se bo na krožnikih znašel piščanec. Imajo odlične juhe – najina najljubša je čičerikina. Ne pozabite na švarmo (podobno kebabu), za predjed pa si naročite humus (pasta iz čičerike). Zraven se odlično prileže tudi naravni limetino-metin sok.
-
Ljudje
Če boste obiskali le Dubaj in Abu Dhabi in se ne boste gibali v luksuznih restavracijah, trgovinah in hotelih boste domačina, pravega Arabca, težko srečali. Prodajalci, trgovci, gostilničarji, hotelirji in drugi, ki jih boste vsakodnevno srečevali so priseljenci – poceni delovna sila. Zgodba pa postane malce drugačna v manj turističnih krajih. Vsakdanja opravila še vedno opravljajo tujci, a boste na ulici, v kavarni, v nakupovalnih središčih že srečali domačine. Le-ti so praviloma prijazni in radovedni. Čeprav so vajeni turistov pa boste na njih največji vtis naredili, če boste spoštovali njihovo tradicijo in običaje – sploh ženske. To boste najlažje storile s pravilnim oblačenjem – dolge oziroma ¾ rokave in dolge hlače. Znanje kakšne arabske besede pa bo le češnja na vrhu smetane. O tem, kako smo mi spoznali Arabce in v kakšni luči so se nam predstavili pa si preberite v dveh zgodbah – Kamelja farma in Kamelje mleko namesto tatvine.
Tisti, ki se branite potovanja v Združene Arabske Emirate, ker vas Dubaj ne zanima, imate sedaj 15 novih razlogov, zakaj se potovanje v Združene Arabske Emirate splača vključiti na vaš seznam popotniških destinacij.
Zelo dobro.Zelo verjetno grem kmalu.