
Nemčija in pivo gresta dobro skupaj! Navsezadnje se kultura pitja piva lepo izraža skozi največji pivski praznik na svetu – Oktoberfest. Pa ste vedeli, da se lahko Nemčija pohvali tudi z največjo pivovarno belega piva na svetu?

Erdinger pivovarna proizvaja 8 različnih vrst piva – od brezalkoholnega do takšnega, ki vsebuje kar 7,3% alkohola.
Pivovarna Erdinger se nahaja nekoliko izven Munchna, a to naju s Simonom ni oviralo, da si ne bi pobliže ogledala dolgoletno družinsko podjetje Erdinger, ki na trgu deluje že vse od leta 1886. S pomočjo Nemške turistične organizacije sva si njihovo pivovarno, ki je pravzaprav največja pivovarna belega piva na svetu, ogledala v privatno vodenem ogledu in se spoznala z različnimi proizvodnimi procesi izdelave Erdinger piva, katerega sva na koncu tudi poskusila.
Ogled Erdinger pivovarne se začne s kratkim filmom, ki nam na zanimiv način predstavi zgodovino pivovarne in nas popelje v samo središče mesteca Erding, kjer se je vse skupaj sploh začelo. Danes je v stari pivovarni še vedno mogoče začutiti pivovarsko zgodovino pridelovanja piva, saj je v njej restavracija in hotel, kjer seveda strežejo tudi Erdinger pivo.

Dobro pivo lahko nastane le iz najboljših sestavin, ki jih v pivovarni Erdinger skrbno izbirajo in testirajo pred uporabo
Mesto Erding ima 35.000 prebivalcev in je lepo urejeno srednjeveško mesto. Pravzaprav nama je bilo obema žal, da zaradi natrpanega urnika v njem nisva preživela več časa. Kljub temu sva vseeno lahko zaznala, da je tu močno v ospredju pivovarna Erdinger. Celo mesto Erding živi in diha skupaj z njo – nenazadnje je veliko domačinov v njej tudi zaposlenih.
Tekom ogleda pivovarne Erdinger je lepo videti ponos, ki se kaže v njej, tako s strani zaposlenih, kot s strani lastnikov. Pri 500 zaposlenih je namreč veliko takšnih, ki so v podjetju 10, 20, 30 in celo 40 let. To, da so zvesti zaposleni pravzaprav največjo bogastvo podjetja se pivovarna Erdinger izredno dobro zaveda, saj vse svoje zaposlene javno izpostavi na steni zaposlenih.

Dolgoletni zaposleni imajo v podjetju Erdinger prav posebno mesto – steno zaposlenih, kjer je pri vsakemu navedeno od kdaj je že v podjetju
Voden ogled nas popelje povsem v proizvodnjo, kjer vidimo, kje in kako pravzaprav nastaja pivo. Sprehodimo se tudi po hodniku skozi polnilnico, kjer z višine opazujemo tekoči trak. Vse poteka povsem avtomatizirano in s takšnim načinom res ni nič presenetljivo, da v eni uri z njihovim pivom napolnijo preko 120.000 steklenic.
Pivo Erdinger obožujejo in pijejo ljudje iz celega sveta. Njihovi največji izvozni trgi so Avstrija, Švica, Velika Britanija, Italija, Irska in Kitajska. Majhen odstotek izvoza predstavlja tudi Slovenija. Za vse zveste oboževalce, pa je v sklopu proizvodnje na voljo tudi trgovina, kjer se praktično lahko kupi vse – od piva, kozarcev, športne torbe in celo irharc. Vse je seveda jasno označeno, da gre za blagovno znamko Erdinger.

Pivovarna Erdinger ima v svojem klubu oboževalcev, največje število članov v primerjavi z drugimi pivovarnami na svetu
V pivovarni Erdinger stremijo k temu, da je njihova proizvodnja tudi ekološko čimbolje urejena. Prav s tem namenom imajo svoj reciklažni obrat, kjer stare steklenice očistijo in jih pripravijo na ponovno uporabo. Poleg tega pa ostanke pšenice, ki je potrebna pri proizvodnji piva, skrbno shranjujejo v silosih in jo dobavljajo domačim kmetom.
Že leta nazaj se je pivovarna Erdinger odločila, da bodo pivo proizvajali le tukaj v Erdingu in da ne bodo nikjer odpirali podružničnih proizvodnih obratov, saj s tem izgubijo popoln nadzor nad kakovostjo piva, ki se lahko razlikuje v okusu že zaradi najmanjših stvari, ki se nam laikom, skoraj da ne zdijo pomembne (npr. voda). Tako ni važno kje na svetu si odpreto steklenico piva Erdinger, bo le-to imelo povsem enak okus, kot na njihovem sedežu v Erdingu. Prav zato imajo tudi ogromno skladišče, ki je v celoti robotizirano in računalniško vodeno. Sam pogled na robota, ki po kodah išče zaboje piva je kar malce nenaraven, sploh če kaj takšnega vidiš prvič.
V pivovarni Erdinger zagovarjajo kakovost in od nje nikakor ne odstopajo, pa čeprav to pomeni nekoliko višja cena končnega produkta. Le tako jim namreč uspeva ohranjati dobro in cenjeno ime in posledično tudi zadovoljne, zveste in nenazadnje tudi zahtevne stranke.
Garanje v proizvodnji človeka precej izčrpa, zato se ogled zaključi v degustacijski sobi, kjer lahko poskusimo prav vsa njihova piva. Vsega skupaj ima Erdinger 8 različnih vrst piva. Ker pa gre pivo odlično skupaj s slano presto in tisto tipično belo bavarsko klobaso, je v ceno degustacije všteto tudi to – pravo bavarsko doživetje.

Voden ogled pivovarne Erdinger se zaključi v degustacijski sobi / pivnici, kjer lahko preizkusimo prav vse vrste njihovega piva
Pivovarna Erdinger in nekaj zanimivih dejstev
- Pivovarna Erdinger deluje že od leta 1886
- Pivovarna Erdinger je družinsko vodeno podjetje že od samega začetka
- Vseh zaposlenih v pivovarni Erdinger je 500
- Erdinger ima v ponudbi 8 različnih vrst piva
- Na leto v Erdingerju proizvedejo 1,75 milijonov hektolitrov piva
- Pivovarna Erdinger je največja pivovarna belega pšeničnega piva na svetu
- Erdinger pivo se fermentira dvakrat – druga fermentacija poteka kar v steklenicah (podobno kot peneče vino), kar je velika redkost v svetu
- Pivo Erdinger se ravna po bavarskem zakonu čistosti, ki določa, da je pivo brez konzervansov, aditivov in brez pasterizacije
- Njihovo brezalkoholno pivo se promovira kot izotonični napitek, zato so sponzorji številnim športnim dogodkom – med drugim tudi biatlona na Pokljuki
- V eni uri v pivovarni Erdinger napolnijo kar 120.000 steklenic
- V skladišču hranijo 15 milijonov steklenic
- 1 milijonov steklenic na dan zapusti in pride v Erdinger skladišče
- Za dobro pivo so potrebne dobre sestavine in ena glavnih je tudi voda – prav zato ima pivovarna Erdinger dva lastna izvira vode
- Vsako leto ima pivovarna Erdinger svoj praznik piva “Erdinger Herbstfest”, ki poteka 10 dni v dveh velikih šotorih, ki skupno privabijo kar 100.000 obiskovalcev
- Pivo Erdinger se dobi v več kot 90ih državah po svetu, tudi v Sloveniji
Voden ogled pivovarne Erdinger
Na leto se vodenega ogleda pivovarne Erdinger udeleži približno 20.000 ljudi. K njim večinoma prihajajo v organiziranih skupinah, kljub temu pa ima pivovarna Erdinger vodene oglede po proizvodnji tudi za individualne obiskovalce. Ogledi potekajo vsak dan, trikrat na dan (10:00, 14:00 in 18:00), a se ogled izvede le v primeru vsaj desetih obiskovalcev. Ob zadostnem številu ljudi voden ogled lahko poteka v treh jezikih (Nemškem, Italijanskem ali Angleškem). Za ogled si skupaj z degustacijo vzemite 3 ure časa. Obvezna je predhodna prijava.
Cena vodenega ogleda z degustacijo piva Erdinger , prestami in belo klobaso: 12€/odrasli, 6€/študentje
Kako priti do pivovarne Erdinger?
Iz Munchna je najbolj enostavno oditi v Erding kar z njihovo zeleno linijo S-Bahn (S2), saj je končna postaja prav mesto Erding. Tam se vkrcamo na avtobus številka 540 ali 530 in izstopimo pri pivovarni, na postaji “Brauerei” (ulica Franz-Brombach 1). Za vožnjo iz središča Munchna, vse do pivovarne Erdinger moramo računati vsaj 60 minut, če gre vse tekoče. V kolikor morate čakati avtobus, je bolj varno, da se na pot odpravite uro in pol pred ogledom.

Pivovarna Erdinger ima tudi svojo pivnico, ki pa je namenjena izključno pokušanju piva po vodenih ogledih
Glede na videno in doživeto, lahko rečeva le, da je obisk pivovarne Erdinger prava češnja na vrhu smetane pri izletu v Munchen. Pivo, preste in bela klobasa so pač simbol Bavarske in lokalnega življenja ter tradicije, ki jo nikakor ne moremo spoznati, če je ne okusimo tudi sami.
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.