
Vedno znova sva presenečena, kaj radovednemu človeku vse ponuja naša mala Slovenija. Bolj kot se potikava po svetu, bolj ugotavljava, da je Slovenija unikat zase!
Velikokrat se voziva po Ljubljanskem barju – včasih s kolesom, včasih z avtom, včasih pa ga opazujeva zgolj z vožnje s kajakom po Ljubljanici, a prav vedno odkrijeva nekaj novega. S pomočjo turistične organizacije mesta Ljubljana (Visit Ljubljana) sva izvedela za in tudi prvič obiskala posestvo Trnulja, v Črni vasi pri Igu.
Tisti, ki prisegate na zdravo in ekološko pridelano prehrano ter vrhunsko domačo kulinariko ste brez dvoma že slišali za posestvo Trnulja. Midva, priznam, zanjo pred obiskom nisva vedela in sva od navdušenja ostala skoraj brez besed.
Glede na to, da je bila tema našega srečanja z Visit Ljubljana »Zelena evropska prestolnica 2016« je celo naše popoldne bilo zeleno in trajnostno usmerjeno. Najprej smo se po prestolnici vozili z električnimi vozili Segway, nato pa smo se do posestva Trnulja pripeljali po Ljubljanici s čudovito leseno barko Ljubljanica. Počasi smo se poslavljali od bele Ljubljane, ki se je pred našimi očmi spreminjala v divje zeleno pokrajino.
Približno 50 minut vožnje iz središča Ljubljane smo od daleč zagledali pomol, kjer sta nas pričakala Urša in Miha – lastnika posestva Trnulja. Ker je bilo popoldne deževno in precej mrzlo, smo se najprej pogreli z domačim vinskim likerjem in izmenjali nekaj besed pri odprtem ognju.
Že od daleč smo zagledali skoraj da pravljično podobo posestva Trnulja. Kljub staremu dizajnu, ki je bil značilen za kmečke hiše v Črni Vasi, poslopje deluje moderno in izredno lepo urejeno. Pri obnovi stare kmečke hiše so združili vse najlepše kar ta okoliš ponuja. Poleg lokalnega dizajna, so v samo posest vpletli tudi naravne okoliške materiale.
Glede na to, da posestvo Trnulja leži na Ljubljanskem barju, je glavno poslopje kmetije podprto s kar 300 piloti. Sosednja zgradba, v kateri so uredili apartmaje, pa stoji na nekaj več kot 200 pilotih.
Posestvo Trnulja je poleg popolne ekološke usmerjenosti, vključno z uporabo električnih vozil, tudi edini hotel v Sloveniji, ki se lahko pohvali z laskavim nazivom iz verige Bio Hotels.
Posestvo Trnulja je bilo odprto leta 2012, a celotna zgodba se je začela odvijati že leta 2004, ko so posadili prvo njivo z industrijsko konopljo. Prav zato še danes celotno posestvo Trnulja temelji na industrijski konoplji.
Njihovi apartmaji so domače urejeni in vsebujejo skoraj same naravne in lokalne izdelke. Zavese, vzmetnice, brisače in pregrinjala so izdelani iz industrijske konoplje. Apartmaje krasijo ročno izdelani lončarski izdelki, pohištvo pa je povečini iz lesa, ki so ga dobili med urejanjem zaraščene posesti. Vse skupaj je začinjeno in povezano s tematiko trnulje ter okoliških lepot, kot je iški vintgar.
Posestvo Trnulja obsegajo travniki in pašniki, kjer se pasejo osli in koze. Vse skupaj si lahko tudi ogledate in še malce pobliže spoznate življenje na takšni ekološki kmetiji. Vse kar se na posestvu Trnulja pridela pa je možno tudi kupiti. Kupcem so se pravzaprav približali celo tako, da so jim omogočili 24 urni nakup s pomočjo avtomata.
Na posestvu Trnulja se gostom resnično posvetijo in jih tudi kaj naučijo. Kot kaže se tukaj dobro zavedajo turističnega trenda, ki je vedno bolj naravnan na doživetjih in vpletenosti popotnika, turista, obiskovalca. Z obiskom posestva Trnulja boste, če seveda to želite, lahko hitro spoznali in se naučili kakšnega kmečkega opravila. Eno izmed najbolj pomembnih je zagotovo kuhanje.
Za skupine, ki štejejo od 6-8 oseb v moderno urejeni kuhinji izvajajo namreč kuharske delavnice. Poleg kuhanja z domačimi ekološko pridelanimi sestavinami, se boste spoznali tudi s serviranjem jedi. In kar je najbolje – vse boste potem lahko tudi pojedli.
Za vrhunsko domačo kulinariko pa niti ni potrebno zavihati rokave, ampak se lahko enostavno prepustite kuharskemu mojstru Slavku Adamlje, ki je kar 30 let kuhal v priznani ljubljanski restavraciji Maxim. Na vaših krožnikih se bodo znašle domače suhomesnate dobrote, kjer zagotovo izstopa oslovska salama. Nikar ne izpustite kremaste konopljine prežganke, konopljinih njokov, rezancev ali lazanje, morda pa vam zadiši zrezek iz oslovskega mesa… Za posladek si privoščite gratinirane ljubljanske palačinke s skuto in pehtranom ali pa morda ajdove štruklje.
Lastnika Urša in Miha sta resnično predana posestvu s srcem in dušo, kar se vidi že ob prvem pozdravu. To je njuno življenje, njun smisel in njuna energija, ki jo prenašata na vsakega gosta, ki je voljan poskusiti tradicionalnost, prepleteno z modernostjo, ekologijo in odličnostjo.
V samo posest in idejo ekološke kmetije, ki jo uspešno tržita, je vloženega ogromno njunega truda. Pohvalno je predvsem to, da sta kljub garanju in dolgi papirni vojni še vedno polna energije, elana in novih idej ter ciljev. Prepričana sva, da jima bo s tako gorečnostjo uspelo vse, kar sta si zadala!
Lepo je tudi v Sloveniji videti ljudi, ki vedo, da nič ne pade z neba in da so najslajše stvari tiste, za katere se moraš truditi, o njih sanjaš in živiš zanje. In posestvo Trnulja, ki je ime dobilo po pravljični Trnuljčici oziroma Trnulji, ki je hkrati tudi ime za temno modro plodnico, divjo slivo, je prav to – prebujena speča lepotica, kjer se pravljična podoba z lokalnimi okusomi združuje v odličnost.
Super se mi zdi, da sta se odločila raziskovati Slovenijo. Še nikoli nisem slišala za to posestvo. Definitivn dobra ideja za izlet, Prav tako tista dva zapisa o Avstrijski Koroški z sankami in opicam. Kaj vse se odkrije 🙂 kar tako naprej
Hvala Maja! Ja, Slovenija je končno prišla tudi malo na svoj račun. Pomanjkanje financ in časa sva obrnila v pozitivno stvar in se tako namesto, da doma jamrava, kako ne moreva nikamor, malo potepava po Sloveniji. Sicer pa bi lahko rekla tudi končno, ker naju je včasih pošteno sram, da tako slabo poznava prav našo državo… In bolj kot jo odkrivava, bolj naju le-ta navdušuje! Veseli naju, da ste na blogu našli tudi kakšne ideje zase 🙂 Vse lepo tudi vam!