
Čas na potovanju vedno prehitro beži. Še toliko hitreje, ko te na poti doletijo težave, ki jih je potrebno čimprej rešiti. Zlomljen amortizer je res da bil zaenkrat popravljen, a kaj kmalu se je začelo večeriti in potrebno je bilo najti prostor za divje kampiranje.
Nedaleč stran od Moldovsko-Romunske meje sva našla idealen kotiček med polji sončnic. Bilo je skoraj popolno – do popolnosti so naju namreč ločile le odcvetele sončnice.
Naslednje jutro sva dan zopet začela zgodaj zjutraj in še dobro, da sva ga. Na meji sva namreč zaradi intenzivne kontrole izgubila skoraj dve uri. Pregled je bil tokrat najbolj natančen na Romunski strani meje, saj je zaradi nizkih cen cigaret in alkohola Moldova velikokrat idealna država iz katere tihotapijo tako imenovane luksuzne dobrine.
Romunija naju je ponovno presenetila. Takoj po prečkanju meje sva namreč zopet lahko opazila ogromno razliko z Moldovo. Lepo urejene ceste, piknik prostori, trgovine, gneča na cesti, naseljenost… Prav neverjetno, kako nam naša nevednost vedno prikaže napačno predstavo določenih krajev, držav. Romunije si pred odhodom na potovanje nikakor nisva predstavljala tako pozitivno, kot sva jo dnevno doživljala.
Poslikani samostani
Romunija ni zanimiva in bogata le zaradi narave, ampak tudi zaradi kulture in zgodovine. Danes je bilo na sporedu spoznavanje poslikanih samostanov iz 15. in 16. stoletja. Večina njih spada pod Unesco zaščito in v kolikor nimate svojega lastnega prevoza, jih boste najlažje dosegli kar s taksijem, vodenim ogledom ali seveda z najetim avtomobilom. Do poslikanih samostanov namreč ne vozi javni promet.
Midva sva si ogledala dve lokaciji teh poslikanih samostanov (Humor in Voronet) in če naju ne bi preganjalo deževno vreme, bi si jih zagotovo ogledala še več. Prizor nanju je čudovit in takoj ko jih boste uzrli, boste vedeli, zakaj se imenujejo poslikani. Celotna zunanjost je namreč poslikana s freskami, ki prikazujejo prizore iz Biblije in iz življenja najpomembnejših ortodoksnih svetnikov – nekatere freske so bolje ohranjene kot druge, a zagotovo so poslikani samostani prava paša za oči in povsem unikatna znamenitost v celi Evropi.
Za vstop v samostane je potrebno plačati vstopnino (5 LEI/osebo) in v kolikor jih želite od zunaj še fotografirati ali snemati, je dovoljenje na voljo proti doplačilu in stane 10 LEI za fotoaparat oz. kamero. Plačljivo pa je tudi parkirišče (2-3 LEI) za vaše vozilo.
Poslikani samostani so zelo obiskana turistična znamenitost v Romuniji in temu primerno pred njimi najdemo ogromno stojnic s spominki. Prav vesela sem bila, da tukaj ni bilo mogoče opaziti tipične kitajske krame in kiča, ki je že povsem obnorela svet. Namesto piskajočih in utripajočih se igrač, boste lahko dodobra spoznali romunsko kulturno dediščino kot so izdelki iz volne, lesa, gline. Kupite pa lahko tudi tradicionalna romunska oblačila.
Po občudovanju poslikav in izjemne arhitekture, sva pot nadaljevala proti Viseu de Sus. Vozila sva čez gorati predel Romunije, kjer se je lepota pokrajine borila z revnimi naselji iz plastike, vej in pločevine. Vreme je bilo turobno in mrzlo, kar je revščino prikazalo še toliko bolj intenzivno. Včasih se res vprašam, kako je mogoče, da se največja revščina pogostokrat pojavlja tam, kjer je narava najlepša. Pred nama se je slikalo pravo protislovje in namesto, da bi v vseh lepotah resnično uživala, sva imela zaradi številčnih revnih naselij grenak priokus.
Zopet naju je prehitela noč in zaradi slabega ter mrzlega vremena sva noč preživela v družinskem penzionu Kristal. Čista sobica s kopalnico naju je skupaj s preprostim zajtrkom prišla 26 EUR. Romunija ima po celi državi na voljo ogromno družinskih penzionov, ki so poceni, a lepo urejeni. V kolikor ne marate divjega kampiranja, bodo tovrstna prenočišča kot nalašč za vas.
Stroški:
- Poslikani samostan Humor: 5 LEI/osebo, 10 LEI fotografiranje, 3 LEI parkirišče
- Poslikani samostan Vermot: 5 LEI/osebo, 10 LEI fotografiranje, 2 LEI parkirišče. Za vstop v samostan so prepovedane kratke hlače in kratke majice – pokrivala so na voljo pri vhodnih vratih.
- Penzion Kristal: 26 EUR/noč z zajtrkom
- Kosilo v lokalni gostilni v kraju Humorului (3,50 EUR za mešano meso na žaru – 250g)
Koordinate:
- Poslikani samostan Humor: S47°35.655′ / V025°51.366′
- Penzion Kristal: S47°37.721′ / V024°29.527′
Spremljam vaše zapise s potovanj ,so zanimivi in tudi poučni.Zženo greva julija v Romunijo za 10 dni ,ker v glavnem kampirava in bi rada videla največ bi prišel kakšen nasvet kaj bi bilo v kratkem času vredno ogleda ,kaj vi priporočate.
Anton, 10 dni niti ni tako malo – sicer spet odvisno od tempa…Kaj vas pa bolj zanima – narava, mesta? Bo pa v kratkem na blogu tudi prispevek o TOP znamenitostih Romunije, kjer bo povzetek vsega, kar sva videla na poti. Morda lahko potem štartate iz tega. Je bila pa nama zelo všeč delta Donave, Karpati, poslikani samostani, Sighisoara, Brasov… Ampak kot rečeno, kmalu več o vsem 😉 Če vas pa kaj bolj konkretnega zanima, pa naju kar povprašajte. 🙂
Anton, potem se pa mogoče srečamo. Če boste videli kakšen star rumen avtodom z nalepljenimi rožicami, me pocukajte za rokav. 🙂
Petra mogoče se vidimo moder polo MB prijetno potovanje
Nina začel bo Cluj-Napoca,Sighisoara Sapanta,Bran,Sibiu,Transfagarasan Arad inMohacs domov ,zanimajo me znamenitosti in poceni prenočišča in ugodni kempi .Pa še ali je bolje menjat denar doma ,kako je z BA jih je dovolj kako je plačilo z karticami za info se lepo zahaljujem. lp
Mislim, da bo vaš načrt izpeljan brez problemov 🙂 Ta del je bogat s kulturnimi znamenitostmi in tudi mesteca na poti so očarljiva. Glede kampiranja malce težje kaj poveva, ker sva večinoma spala kar na divje. Je pa v samem središču Sighisoare kamp. Poceni in odlična lokacija… Koordinate imate v tem prispevku na konec: https://www.nina-potuje.com/romunija-potovanje-sighisoara-grof-drakula/
Kamp je sicer malce načel zob časa, ampak je povsem soliden – pa še bazen ima 🙂
Uporaba BA je praktično kjerkoli v mestih. Na podežekju pa seveda tega ni. Midva sva sicer imela s seboj gotovino – ko greš jest v kakšno restevracijo je itak poceni in veliko tistih lokalnih niti nima pos terminalov.
Denar pa menjajte kar v mestih – nikakor ne na meji, ker je tečaj občutno dražji.