
Potovanje v Indijo nikakor ni smelo miniti brez obiska mesta Jaipur. Jaipur je glavno mesto Radžastana in predstavlja eno najbolj barvitih indijskih zveznih držav. Zgodovinsko gledano je Jaipur novejše mesto v Indiji, saj njegov nastanek sega komaj v leto 1727, ko ga je ustanovil takratni maharadža. S tem je Jaipur postal prvo indijsko načrtovano mesto.
Turisti in domači obiskovalci se v mesto Jaipur odpravijo predvsem zaradi tamkajšnje palače vetrov. Le-ta letno privlači več sto tisoč obiskovalcev. Palača se uradno imenuje Hawa Mahal in je zgrajena v petih nadstropjih. Zaradi njenih majhnih okenc, ki jih je skupaj kar 950, pogled nanjo spominja na nekakšen čebelnjak, vendar so ta številčna okna služila prav posebnemu namenu. Hawa Mahal predstavlja del kraljeve palače, kjer so imele svoj poseben prostor dvorne dame. Ta majhna okenca so jim omogočala enega redkih pogledov v svet. Skoznje so namreč na skrivaj opazovale dogajanje na živahnih ulicah Jaipurja. Ker pa je skozi okna vedno pihljal rahel vetrič, je palača dobila po tem tudi ime – Palača vetrov.
Vzdevek mesta Jaipur je roza mesto, saj so zaradi obiska Velškega princa Edwarda, kasneje kralja Edvarda VII., prebarvali mesto v roza barvo. Le-ta naj bi po tradicionalnih indijskih prepričanjih simbolizirala gostoljubnost. Stari del mesta pa zaradi zakonskih določil tudi dandanes ohranja takšno podobo.
Medtem, ko se sprehajamo po kaotičnih ulicah Jaipurja, ki jih zna pričarati le Indija, ni zaradi dolgoletne tradicije slonov prav nič nenavadnega, da sem in tja lahko tudi na ulici uzremo pogled na to mogočno žival. Največ slonov je v Jaipurju mogoče opaziti v času slonjega festivala, ki poteka dan pred praznikom barv oziroma Holija. Ulice Jaipurja so takrat polne bogato okrašenih slonov, ki se zaradi svojega razkošnega nakita, okrašenega z dragimi kamni, bleščijo pod indijskim soncem.
Če vas zanimajo festivali, nikar ne pozabite na 14. januar, saj takrat v Jaipurju poteka praznik zmajev. Ljudje na ta dan množično v zrak spuščajo barvite papirnate zmaje, v barvah rdeče, modre, zelene in barve fuksije, ki mesto naredijo še bolj barvito in še bolj indijsko. Pomen vsega početja pa je pravzaprav praznovanje konca zime in začetka pomladi.
V času obiska Jaipurja je obvezen še vzpon na tigrovo ali Naharghar trdnjavo. Od tu se šele vidi vsa veličina in barvitost tri milijonskega mesta. Za bolj doživeto pot na vrh, pa predlagam, da se nanjo vzpnete kar peš po cikcak poti, dolgi 2 kilometra.
Ker pa so sončni zahodi v Indiji še posebno magični, ga nikar ne zamudite tudi v Jaipurju. Posebno čudovitega je mogoče najti z obiskom templja opic. Morda vas bodo ob pogledu na mogočen ognjeni planet motile le glasne opice, ki se med seboj zapletajo v strahotne prepire.
Medtem, ko nemo strmiš v daljavo in se s tem na nek čuden in svojevrsten način predajaš meditaciji, se zaveš moči, ki jo lahko začutiš le v državi, kot je Indija. Ker pa je živahen Jaipur vse prej kot meditacijsko mesto, te iz odmaknjenosti v kaotičen svet hitro prebudi glasno vreščanje novega spopada med opičjimi tolpami. Takrat se šele zaveš, da je indijska turistična organizacija svoj slogan nedvomno dobila tudi zaradi takšnih mest, kot je neverjetni Jaipur.
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.