
Romunija je bila država, o kateri nisva veliko vedela. Pravzaprav potovanje po Romuniji tudi nikoli ni bilo ravno v prvem planu, a kot kaže, se zarečenega kruha res vedno največ poje in tako sva poleti tudi midva zaradi pomanjkanja dopusta odšla iz prvotno načrtovane Gruzije in Armenije, z avtom v Romunijo.
Nikoli si niti upala nisva predstavljati, da nama bo potovanje po Romuniji tako zelo všeč in da bova ob prihodu domov razmišljala, da bi jo ponovno obiskala.Verjetno razlog ni zgolj v bogati zgodovini in raznoliki naravi ter kulturni dediščini, ampak tudi v dejstvu, da od dežele praktično nič nisva pričakovala.
Romunija je zaradi relativne bližine idealna destinacija, ki jo lahko obiščemo kar z avtomobilom/motorjem pa čeprav zgolj za krajši čas. Za Romunijo je namreč deset dni dopusta praktično že soliden čas, da jo raziščete s krožnim potovanjem po državi.
Najboljše Romunija znamenitosti
1. Grof Drakula
Brez Drakule v Romuniji enostavno ne gre. Verjetno je prav zaradi njega Romunija poznana celotnemu svetu in je tudi tako dobro turistično obiskana. Navsezadnje se najbolje prodajajo prav zgodbe.
2. Gradovi
Romunija ima ogromno gradov in utrdb, a le eden je tisti, ki privablja množice – grad Bran ali za mnoge bolje poznan kot grad grofa Drakule.
3. Srednjeveška mesta
Romunija se lahko pohvali s številnimi srednjeveškimi mesti. Najlepše med vsemi je za mnoge Sighisiora, ki je tudi pod Unesco zaščito. Sighisiora velja za rojstni kraj Vlada Tepeša oz. grofa Drakule. Nikar pa na potovanju po Romuniji ne spreglejte še mesta Brašov in Mediaš.
4. Prelaz Transfagaraš
To, da je prelaz Transfagaraš razglašen za eno najlepših cest na svetu, je dovolj velik razlog, da ga med vašim Romunija potovanjem enostavno morate prečkati. Zgolj v opozorilo – prelaz Transfagaraš je odprt le od 1.7. do 31.10..
5. Divja narava
Kadar v Romuniji pomislimo na divjo naravo, nam v ospredje ponese divje Karpate. Globje kot jih raziskujemo, lepši prizori nas pričakujejo.
6. Maramures
Pokrajina, ki na trenutke izgleda kot iz pravljice, je Maramures. Slikovite tradicionalne hiše, kupi sena in ogromno zelenja. Čudovito je tukaj!
7. Rudnik soli Turda
Posebna znamenitost Romunije je tudi ogromen rudnik soli, ki so ga sedaj priredili v skorajšnji zabaviščni park z zanimivo ponudbo.
8. Cerkve
V Romuniji je ogromno cerkva – nekatere so zgrajene kot utrdbe, spet druge so zanimive zaradi gradbenega materiala, saj so v celoti narejene iz lesa. S svojo podobo krasijo vsako manjšo vas, povečini pa jih najdemo na vzpetinah. Poleg lesenih cerkva v regiji Maramures, je ena najbolj znanih tudi cerkev Biertan, saj je pod Unesco zaščito.
9. Konjske vprege
Skoraj takoj, ko se znajdemo v Romuniji, nam bodo naše potovanje kratkočasile številčne konjske vprege, ki jih ljudje še dandanes uporabljajo za prevozno sredstvo. Največ jih je mogoče opaziti na podeželju, saj je tam avto še vedno redka in luksuzna dobrina.
10. Delta Donave
Delta Donave je bila ena najinih najljubših znamenitosti v Romuniji. S svojimi številčnimi vodnimi kanali in raznoliko floro in fauno je preprosto čudovita.
11. Črno morje
Države, kjer se v poletnem času lahko tudi namočimo v morju, so vedno dobra dopustniška izbira. Romunija je s Črnim morjem in tamkajšnjimi peščenimi plažami idealna tudi za krajši odklop.
12. Bukarešta
Glavno mesto Romunije je Bukarešta. Bukarešta ni ravno najbolj priljubljena turistična točka, a vendar je pogled na tamkajšnji parlament precej veličasten. Navsezadnje gre za drugo največjo (pentagon je na prvem mestu) administrativno stavbo na svetu.
13. Poslikani samostani Bucovina
Unikatna znamenitost tako za Romunijo, kot za celo Evropo so znameniti poslikani samostani. V celoti so prekriti s freskami in so vsekakor vredni vaše pozornosti.
14. Raj za off-road in pohodnike
Tam, kjer najdemo divjo naravo, je tudi raj za vse ljubitelje off-roadanja. Karpati so zagotovo TOP lokacija za preizkušanje vaših voznih zmogljivosti. Po drugi strani pa vam hriboviti svet nudi obilico priložnosti za čudovite pohodniške poti.
15. Tradicionalna obrt
Na najino veliko presenečenje, so pri glavnih znamenitostih namesto kitajskega kiča, kot turistični spominki, še vedno v ospredju izdelki tradicionalne obrti.
16. Hrana
Brez polente v Romuniji ne gre. Dobite jo zraven mesa, ribe, čorbe… Nama sicer že doma ne gre pretirano v slast, a za vse, ki jo imate radi, boste nad Romunijo še dodatno navdušeni.
17. Dobra kava
V Romuniji pripravljajo odlično kavo – verjetno je delno krivec za to, tudi dejstvo, da veliko Romunov dela v Italiji.
18. Parna lokomotiva Mocanita
Vožnja s parno lokomotivo Mocanita je pravo doživetje, še toliko bolj, če v Romunijo potujete z otroki. Dobra stran vožnje v primerjavi z našimi v Sloveniji je tudi ugodna cena.
19. Piknik prostori
Romunijo sva intenzivno prevozila in povsod sva ob cesti naletela na simpatične kotičke, prirejene za piknike. Kot kaže Romuni svoj čas radi preživijo v naravi in ob druženju. Temu primerno pa so takšna postajališča opremljena tudi z mizami, klopmi in žari.
20. Muzej holokavsta
Za vse, ki se zanimajo za drugo svetovno vojno, je obisk muzeja holokavsta v mestu Sighetu, zagotovo nepogrešljivo.
21. Pivo grofa Drakule
Pivo ljubci in radovedneži morate v Romuniji obvezno naročiti pivo grofa Drakule. No ja, tukaj gre pravzaprav zgolj za dobro marketinško potezo, saj je to pravzaprav normalno pivo z dodatkom malinovega sirupa, zaradi katerega pivo dobi krvavo rdečo barvo. Kdor zna pač zna!
22. Veselo pokopališče
Živobravni nagrobniki, simpatične poslikave in komični napisi so normalno pokopališče spremenili kar v veselega.
Potovanje po Romuniji je zaradi raznolikih in številčnih znamenitosti odlična destinacija za raziskovanje. Nenazadnje boste med bogato izbiro turistične ponudbe zagotovo našli nekaj pravega za vas.
Jaz bi poleg prelaza Transfagaras dodala še prelaz Transalpina. Za naju je bil še lepši. So pa mnenja baje deljena, so nama rekli domačini. 🙂
Ooo, ste že nazaj? 🙂 Ja, midva sva želela tudi na Transalpino, ampak nama časovno nikakor ni šlo čez. Bolj kot sva računala, večji ovinek bi morala delati in tako sva ga pustila za kdaj drugič 😉 Sva pa tudi midva slišala, da je nekaterim celo lepši od znamenitega Transfagarass.
Zelo koristen in lep blog!
Glede Romunije me zanima, če sta prenočišča rezervirala vnaprej ali sta sprosti, glede na pot iskala prenočišča.
Glede na to da imamo v planu poleti Romunijo z avtom in z otrokom bi rad malo več informacij. Zunaj ravno ne bi spali…kot smo v študentskih časih.
Hvala za info
Pozdravljen Grega,
naju veseli, da zapisano pride tudi kaj prav.
Midva sva si nekako kar sproti rezervirala prenočišča, ker nisva imela točno določen plan poti in sva ga malo tudi sproti prilagajala. Sva pa vse kar preko bookinga rezervirala – en dan prej ali pa tudi le nekaj ur prej. 😉
LP, Nina