
Tisti, ki ste že brali prispevke o mojem izletu na severo-zahodni del Nemčije, veste, da sem nad njim enostavno navdušena. Verjetno je k temu pripomogla tudi moja nevednost o tem kaj le-ta sploh lahko ponudi obiskovalcu. A ko sem ga s pomočjo Nemške turistične organzacije uspela raziskati tudi sama, sem bila vesela, da sem enkrat odšla tudi dlje od bavarske prestolnice.
Čeprav je moj izlet trajal zgolj 5 dni, sem videla in doživela ogromno. Če se morda sprašujete, kaj točno me je tako navdušilo, vam sedaj razkrivam svoje razloge.
11 Razlogov, zakaj priporočam izlet na severo-zahodni del Nemčije:
1. Hamburg – O Hamburgu sem obsežneje napisala samostojen blog prispevek (preberite si ga tukaj), a če se vam ga ne da brati, lahko na kratko rečem, da je Hamburg res impresivno mesto. V mojem primeru gre zahvala predvsem mogočnim industrijskim objektom, ki so s svojo opečnato podobo verjetno prepoznavni znak mesta. V Hamburgu pa poleg njih najdemo še čudovite parke, reko Elbo, številne vodne kanale, gledališča, trgovine, muzeje, cerkve, restavracije, rdečo četrt…. Hamburg je mesto s tisočero ponudbo, zato bo v njem prav vsak našel nekaj zase.
2. Bremerhaven – Tudi o pristaniškem mestu Bremerhaven sem spisala samostojen prispevek (preberite si ga tukaj), saj je v njem toliko znamenitosti, da ga nikakor ne smete izpustiti pri načrtovanju vašega izleta. Poleg obveznega ogleda enega najpomembnejših kontejnerskih pristanišč na svetu, je Bremerhaven znan še po Imigracijskem muzeju, Klimahausu, Nemškem pomorskem muzeju, razgledni ploščadi na vrhu Atlantic Sail City hotela, obnovljenih ribjih skladiščih, živalskemu vrtu in prvem nemškem nakupovalnem centru. Bremerhaven je mesto, ki ga bom zagotovo še kdaj obiskala in ga podrobneje spoznala.
3. Vadensko morje – izlet na severo-zahodni del Nemčije nikakor ne bi bil popoln brez obiska Vadenskega morja. Sezujte si vaše čevlje in se udeležite blatnega pohoda ter spoznajte življenje na tem področju. Verjemite, uživali boste kot majhni otroci! Več o Vadenskem morju si preberite tukaj.
4. Friedrichstadt – Pravo romantično mestece, ki daje videz kakšnega Nizozemskega kraja. Vodni kanali, po katerih se domačini prevažajo s čolni, opečnate hiše, ki jih krasijo cokli in slikovite ulice, kjer je brskanje v trgovinicah s spominki prava zabava! Čudovito je tu – kako le ne bi bilo, Friedrichstadt velja namreč za Benetke severa.
5. Tönning – Mestece, ki leži ob reki Eider je še eno izmed severno-zahodnih krajev, ki odlično prikazuje vpliv Nizozemske. Sprehodite se med ulicami in doživite utrip zaspanega počitniško naravnanega mesteca. Če potujete z otroki, priporočam tudi obisk številnih akvarijev, ki so del Multimar Wattforum kompleksa.
6. Husum – Podeželje severo-zahodnega dela Nemčije je res bogato, saj je manjših krajev, ki jim je vredno nameniti svoj čas, ogromno. Poleg sprehoda po ribiškem mestecu Husum, lahko obiščete še pomorski muzej in trdnjavo, ki je bila nekoč samostan. Husum je tudi rojstno mesto priznanega nemškega pisatelja Theodorja Storma.
7. Domačija Roter Haubarg – Ko se vozimo po podeželju severo-zahodnega dela Nemčije, lahko opazimo tudi hiše, ki so krite s slamo. Nekoč je bilo takšnih hiš oziroma skednjev veliko, dandanes pa jih je ohranjenih zgolj nekaj deset in od tega sta le dve odprti za javnost. V eni se nahajajo prenočišča, v drugi pa domača restavracija, kjer strežejo odlično domačo pridelano hrano (znani so po svinjini)! Ko boste v bližini, je domačija Roter Haubarg brez dvoma pravi naslov, da se ustavite za kosilo – za sladico priporočam eno izmed njihovih sadnih pit!
8. Sendvič z rakci – Ste že slišali za »Krabenpullen«? Gre pravzaprav za čiščenje majhnih škampov, ki jih nato pojemo s kruhom. To je ena največjih kulinaričnih značilnosti krajev ob Severnem morju. Ohlajene škampe, ki so na hitro pokuhani (1-2 minuti v vreli vodi), olupimo, damo v svežo belo žemljico, dodamo majonezo in pojemo. Časovno precej zamudna stvar (zaradi lupljenja majhnih škampkov), a stvar je odlična in vredna naše potrpežljivosti!
9. Atlantski sled / Herring – Herring je specialiteta, ki ni značilna le za Nemčijo, temveč za vse države, ki si lastijo del Severnega morja. Gre za surovo marinirano ribo, ki jo lahko pojeste samo, s krompirjem, v sendviču ali pa jo ocvrete in nato še dodatno marinirate v kisu. Ali je dobra ali ne, je stvar vašega okusa, a nekaj je jasno – območje Severnega morja nikakor ne smete zapustiti, predno jo poskusite!
10. Svetilnik Westerhever – Mislim, da je že vsak od nas kdaj v kakšnem filmu videl visok svetilnik, belo-rdeče barve in zato je pogled na Westerhever svetilnik še toliko bolj navdušujoč. Svetilnik Westerhever je najbolj znan svetilnik v Nemčiji in takoj ob pogledu nanj, sem vedela zakaj je temu tako. Prekrasen je!
11. Košare – Še ena simpatična stvar severnega dela Nemčije, so tudi znamenite pletene košare, ki jih najdemo na obali Severnega morja. Nič ni lepšega kot se usesti vanjo, skriti pred vetrom in strniti vsa doživetja, ki jih obiskovalcu ta del Nemčije bogato ponuja.
Priznati moram, da si nikoli nisem znala niti predstavljati, da je severo-zahodni del Nemčije tako bogat in raznolik s svojo ponudbo. Pet dni, ki sem jih preživela tam, je vsekakor bilo premalo in že razmišljam, kako bi se tja odpravila z avtomobilom, da si zanj vzamem čas in ga še podrobneje raziščem.
Prejete podatke bomo uporabili le za namen povpraševanja. Brez vašega soglasja prejetih podatkov ne bomo hranili, obdelovali ali posredovali tretjim osebam.