
Veliko ljudi se spogleduje z mislijo, da bi začelo pisati popotniški blog. Nekateri bi s tem želeli zgolj beležiti spomine, medtem ko bi drugi radi z njim tudi kaj zaslužili. Pa se s pisanjem popotniškega bloga sploh da kaj zaslužiti? Morda celo od tega živeti?
Zaslužek z blogom je mogoč
S pisanjem popotniškega bloga se seveda da zaslužiti. Praktično se z vsako stvarjo da, a velikokrat je to odvisno zgolj od vas/nas samih. To, da se s popotniškimi blogi da ne le zaslužiti, ampak od tega tudi živeti, dokazujejo svetovno znani blogerji, katerim bloganje predstavlja redno službo. Njihov zaslužek seveda ni prišel čez noč in čeprav sedaj mesečno redno zaslužijo tudi štiri in celo pet mesečne številke, so bili tudi sami nekoč povsem na začetku.
Zaslužek z blogom je delo
Sliši se sanjsko, kajne? Le kdo ne bi rad potoval in bil od tega celo finančno preskrbeljen. Resnica pa je vendarle malce bolj kruta, malce bolj realna. Tisti, ki z bloganjem dobro služijo so redki. Ogromno pa nas je takšnih, ki si to želimo in o tem sanjamo, a nikoli ne vemo, če bomo kdaj sploh prišli do te stopnje. Bloganje je tek na dolge proge in večina teh uspešnih popotniških blogov živi od bloga šele po treh, štirih, petih letih intenzivnega bloganja. Intenzivno bloganje pa pomeni 2-3 prispevki na teden, stalno javljanje in uporaba socialnih omrežij, kvalitetna vsebina, delo in vztrajnost. To, da radi potujemo je žal premalo.
Midva intenzivno blogava približno eno leto. Edini oprijemljiv rezultat trenutno je ta, da sva oba že kot zombija. Redna služba nama že tako vzame večino energije in ko prideva domov je šele čas za bloganje. Da objaviva 2-3 prispevka na teden v slovenskem in angleškem jeziku, zanje delava prav vsako popoldne do poznega večera.
Zaslužek z blogom ne pride čez noč
Trenutno nama bloganje prinese kakšen press trip (študijski izlet) ter kakšen evro, s katerim se poplačajo stroški domene in strežnika, včasih celo izleta. Res da ni veliko, a za leto dni bloganja, rezultat tudi ni ravno slab. Da bi si zaradi bloga lahko plačala najina potovanja v celoti je zgolj želja in upanje za prihodnost, kaj šele da bi od tega enkrat oba normalno živela. To se zdi oddaljeno milijone svetlobnih let….ampak seveda določeni primeri kažejo na to, da se da. Upanje pa tako ali tako umira zadnje.
Zaslužek z blogom naj ne bo v prvem planu
Sicer je prihodnost bloga v večji meri odvisna izključno od naju, najinega dela in vztrajnosti, a včasih se zaradi vsega vloženega dela in pomanjkanja časa za druge stvari, vprašava ali je blog vreden tega. No ja…. najvažneje je seveda to, da blogava (še vedno) rada in nenazadnje si s tem ustvarjava spomine na najina potovanja. Ko se znajdeva v slepi ulici in brez motivacije, enostavno začneva brati, kar sva zapisala in takrat vedno najdeva enak odgovor: “Splača se!” Blog je nekakšen najin dnevnik, ki nama v spomin vedno znova prikliče vsa najina doživetja in občutja. Poleg tega pa je blog tudi vir informacij za vse, ki se odpravljate po najinih poteh ali iščete dodaten motiv, da odrinete novim dogodivščinam naproti.
Res da nisva za bloganje plačana v denarju, a je vsaka minuta najinega dela poplačana z vami – to da naju berete, da nama kdaj pošljete fotografijo iz vaših potovanj, da dobiva kakšno konstruktivno kritiko ali namig kaj storiti bolje, da nama pošiljate pozdrave s poti, da nama poveste, da so vam prišli najini zapisi prav… Vse to pravzaprav šteje največ in to se zagotovo ne more ovrednotiti v denarju. Temu se pač enostavno reče neprecenljivo!
Zaslužek z blogom je tek na dolge proge
S popotniškimi blogi se da zaslužiti, a vsi tisti, ki razmišljate da bi blog začeli pisati izključno zaradi denarja, bo bolje, da ga sploh ne začnete pisati. Z njim boste namreč prenehali in obupali še preden vam prinese prvi Evro. Bloganje je kot tek na dolge proge. Da pretečete maraton, morate v prvi vrsti imeti radi tek ter v njem uživati, saj boste le tako lahko vložili v trening ogromno vašega časa, truda in energije. Če ste na to pripravljeni in veste, da se brez muje še čevelj ne obuje, potem ste vsekakor že na pravi poti.
Navodila, kako začeti pisati popotniški blog pa si preberite tukaj.
Bloganje v “travel niši ” je zelo konkurenčno. Vsak bi rad potoval, blogal in služil. Sicer je članek že kar nekaj časa online a je tematika danes še kako zanimiva. Mogoče celo bolj kot 2015.
Blogati in služiti se vsekakor da v letu 2020 in cene kvalitetnih tako imenovanih “content sites” letijo v nebo in se prodajo praktično čez noč.
Res pa je, da je bloganje z namenom pasivnega zaslužka popolnoma drugačno od bloganja ki ga v Sloveniji poznamo.
1. Če želiš zaslužiti, blogaj v angleškem jeziku s ciljanjem na ZDA.
2. Tvoja angleščina mora biti brezhibna oziroma zelo dobra. V nasprotnem primeru najdi nekoga na Upwork-u da bodisi popravi za tabo ali pa plačaj da napiše članek.
3. Ogromen poudarek je na “kezword research-u”. Da najdeš luknje skozi katere lahko svoj blog prebiješ na vrh Goihka.
4. On-site optimizacija, hitro nalaganje strani, notranje in zunanje povezave so nekaj samoumevnega.
Če vse narediš približno pravilno si na pravi poti do uspeha amapak šele nekje po enem letu rednega pisanja bloga.
Ko ti enkrat uspe, je to lahko 2h dela na dan in več tisoč EUR na mesec.
Sam imam 1 blog ki se trenutno približuje po dobrem letu na 1000 usd na mesec. Pišem tudi Case study kjer popolnoma novi stran / blog dvigujem iz nič na upam da omembe vreden zaslužek.
Kakorkoli v kolikor ima kdo željo prebrati več, kako vse skupaj poteka lahko prebere strani: bloganje.si (ne bom uporabil Linka, ker ne vem če smem 🙄😁)
Je pa res, da tudi če blogaš z namenom pasivnega zaslužka, ti mora biti tematika všeč, ker se je boš drugače hitro naveličal in posledično zanemaril / izgubil veliko denarja.
Živjo Tilen,
hvala za tvoj izčrpen in zanimiv odgovor, s katerim se popolnoma strinjam. Verjetno bi bil tudi že čas iz moje strani napisati kakšen updejt na to temo. 🙂 Ampak kot si napisal – v Sloveniji so razmere precej drugačne, sploh če ne pišeš o vsem, ampak mogoče o precej “ozki” tematiki, kar nenazadnje potovanja na nek način tudi so. Ampak se mi zdi pa da je v Sloveniji zato, ker je manjši trg, še toliko bolj pomembno, da res ti sam pišeš prispevke in tudi na temo, ki ti je res všeč in ti leži.
Sama priznam, da se z angleško različico precej trudim, pa ni nekega pravega učinka in celo razmišljam, da jo ukinem – ali pa bom mogla skočiti malo na tvojo stran in te poprositi za pomoč ;).
Z veseljem ti dam kakšen napotek na to temo. Res je – v Sloveniji se ne vrti toliko okoli konkurenčnosti ključne besede ampak bolj o tem ali jo folk sploh išče, glede na to da je trg majhen. Pravtako je veliko poudarka na socialnih omrežjih. Za nas Blogerje sta v tujini zanimiva samo dva – Pinterest in Youtube, ki sta zmožna pripeljati konstantno pošiljati obiskovalce na tvojo stran, za razliko od Facebooka in Instagram kjer je obisk samo v trenutku objave.
Verjamem da je bloganje v tujini popolnoma drugačno kot pri nas.
Kot se napisal – tam se vse vrti okoli iskanja nizko konkurenčnih ključnih besed in pisanja načrtno o tem. Veliko več je analize v ozadju. Nič ni na pamet.
Sam uporabljam naprimer Surfer SEO ko delam zadnje popravke pred objavo posta. Ahrefs za analizo,itd….
Da se pa vse brez velikega vložka z nekoliko bolj osnovnimi orodji a zelo učinkovitimi. To se uporabljal na začetku in uporabljam še danes.
Hvala še za nekaj več insighta. Ja, je kar veliko dela v ozadju, če želiš, da ti uspe… Vsi, ki ne blogajo pa tako mislijo samo, kako nam je fajn. 😉
Ko prideš do fajn, je res fajn in lahko zelo pasivno vzdržuješ lep zaslužek.
Ampak pridet do fajn pa ni lahko in je potrebno kar nekaj energije vložiti v pravilne stvari. 0-100usd je najtežje in časovno vzame več kot pa potem od 100-1000 usd.
Težko (beri zid) navadno rata nekje v 4 mesecu ko se še nič ne dogaja in ti rahlo vse skupaj popušča in dobiš “shiny object sindrom”.
Si rečeš – dejmo to na pauzo, kaj če bi jst pisal raje o tem in tem….. Ali pa probal FBA ali probal dropship, lalala
Pa gre še mesec ali dva v nič, preden ugotoviš, da bi bilo bolje, da si ostal tam kjer si bil, stisnil zobe in nadaljeval v istem ritmu 😁
Je pa fajn. Sam ga jemljem kot nekakšno detektivsko delo (ko govorimo o bloganje v ZDA).
hehehe, zelo dobro in realno napisano. 🙂 Kolikokrat sem že vrgla puško v koruzo in si na koncu tudi vedno rekla, zakaj sem sploh stvari spreminjala, namesto da bi še malo počakala. A to je tisto, ker ne veš kako dolgo boš še čakal, vlagala…kdaj se bo res kaj povrnilo in kdaj dejansko zapravljaš samo čas…ah ja… Znanstvena fantastika. 😉